De gemengde menages. [Mei 1913 Uiteraard heeft de algemeene verhooging van de prijzen der voedingsartikelen op Java, een nadeeligen invloed op de voeding, indien men er niet in slaagt door meerdere zorg bezuinigingen in te voeren, welke daartegenover kunnen worden gesteld, als b. v. die verkregen door aankoop in het groot, door bestelling van elders, enz. Als gevolg van het incompleet bij de Inf. zijn de menages over het algemeen zwak; zij schijnen vrij algemeen te bestaan uit ongeveer 30 Europeanen, 20 Amboineezen en 45 Inlanders, terwijl volgens de formatie het aantal deelnemers belangrijk grooter zou moeten wezen. In hoeverre de reorganisatie van de veld-infanterie op het tekort van invloed is geweest, weten wij niet, doch het ligt voor de hand, dat—tot zekere grenzen—de menage beter kan zijn, naarmate de sterkte grooter is. Daalt de sterkte zoodanig, dat het niet meer mogelijk is eene goede voeding te geven, en wil men niet overgaan tot vermeerdering van den inleg tot het in het Reglement op den Inwendigen dienst aangegeven maximum, zoo is het nog mogelijk tijdelijk twee compagnieën te vereenigen tot ééne menage. (Zie I. D. art 102.) Thans overgaande tot de beantwoording van de vraag oi de vereeniging der verschillende landaarden meer uitgaven vor dert voor hout, koks enz. dan noodig zou wezen bij landaards- gewijze gevoerde menages. Om hierop antwoord te kunnen geven, moeten we nagaan, hoe de menages zijn ingericht. Wordt aan Europeanen en Amboineezen gelijke voeding verstrekt, zoo is hun aantal ongeveer 55 tegen ongeveer 45 Inlanders. Met uitzondering van ontbijt, aardappelen en groen ten, erwten- en bruine boonensoep en enkele bijzondere gerech ten', kan het benoodigde voor alle landaarden gezamenlijk worden bereid. Aardappelen en groenten worden vermoede lijk bij weinig menages meer dan twee maal 's weeks verstrekt, erwten- en bruine boonensoep ééns per week. De vermeerdering van houtverbruik, veroorzaakt door het ver schil in spijzen, is dus zeker niet zoo groot, als men bij op pervlakkige beschouwing zou meenen. 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 73