Beschouwingen over het Velddienstvoorschrift. [Mei 1913 in het 4e punt van het marschbevel worden opgenomen. Al leen in dat geval zal de colonnecommandant bevelen voor de cavalerie uitvaardigen, want het met de rechtstreeksche be veiliging belaste deel van dat wapen staat onder de bevelen van den commandant der voorhoede (p. 54). Aangezien de tegenwoordige redactie van het 4e punt van het schema aan leiding zou kunnen geven tot misverstand, omdat men n. 1. daaruit zou kunnen opmaken, dat de colonnecommandant altijd bevelen aan de cavalerie moet verstrekken, zou het m. i. aan beveling verdienen dat punt te doen luiden „c. q. Bevelen en aanwijzingen voor de cavalerie en de „veiligheidstroepen". Overigens gaan in het nieuwe schema de bevelen voor de al- gemeene marschregeling, d. w. z. de bevelen, die noodig zijn om de colonne tot den afmarsch gereed te hebben, vooraf aan de bevelen voor de onderdeelen der colonne en zijn bij deze laat ste minder puntjes genoemd, dan in het oude schema, zoo dat de bevelgever nu minder in de verleiding wordt gebracht om te wijdloopige bevelen uit te geven. De vraag rijst even wel, of het goed gezien is om deze beknoptheid zoo ver te drijveD, dat de marschweg voor de colonne zelf die voor de treinen vindt men in 't 6e punt—ook niet meer in het marsch bevel wordt aangegeven. Wanneer toch de voorhoedecom mandant vóór den afmarsch bevelen omtrent den te volgen weg heeft ontvangen en de commandanten zijner onderaf- deelingen door middel van het voorhoedebevel eveneens daar van kennis hebben bekomen, behoeft gedurende der marsch de colonnecommandant niet telkens erop bedacht te zijn om ter voorkoming van oponthoud tijdig bevelen omtrent den te volgen weg te geven, waardoor zijne aandacht van meer nuttige zaken wordt afgeleid. Omtrent de treinen kan, behalve hetgeen hiervoren reeds werd aangeteekend, nog het volgende worden opgemerkt. De „indeeling en samenstelling" zijn in een afzonderlijk hoofd stuk bijeengevoegd, hetgeen aan den eenen kant wel aanbe- 451 De Treinen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 7