Mei 1913.] De scherpschutterspboef ter, dat de man de oefening in het terrein aangenamer vindt en zich daardoor onwillekeurig meer inspant. b. Bij verschillende korpsen wordt bij de aanslagoefeningen der geoefende manschappen de tijd tusschen de Commando's „Aan" en „Af" groot genomen, terwijl de Commando's „Af" en „Aan" elkaar onmiddellijk opvolgen. Als motief daarvoor wordt opgegeven, dat als de man de bewegingen tusschen „Af" en „Aan" in een minimum van tijd verricht, er zooveel te meer tijd overblijft om te rich ten. Dit geldt natuurlijk alleen, wanneer er een bepaalde tijd wordt toegestaan per schot of per serieschoten, zooals ge woonlijk bij het schijfschieten; naar m. i. is die opvolging van commando's niet in den geest van onze schietopleiding. Deze toch eischt, dat bij behoud van de juistheid de snelheid opge voerd wordt; dus, aannemende, dat de beste aanslag gewoonlijk nog een zeer kleine correctie door narichten noodig heeft, moet aangestuurd worden op een goeden snellen aanslag en op een minimum van tijd tot narichten. Daarom moet de tijd tusschen de commando's „Aan" en „Af" in verband met de geoefendheid der manschappen voort durend kleiner worden en bij geoefenden zeker niet grooter zijn dan dien tusschen „Af" en „Aan". Ik ga nog verder en vind het bij de opleidiDg beter, dat de tijd tusschen „Aan" en „Af" altijd korter is dan dien tusschen „Af" en „Aan". Het resultaat moet toch zijn, dat de man, die zich geen rekenschap geeft van de motieven tot en de consequentie's van onze schietopleiding, doordrongen wordt van het beginsel, dat het gerichte enkele schot zoo min mogelijk tijd mag vorderen. ad h. Naar aanleiding van de scherpschuttersproef werd de m. i. juiste opmerking gemaakt, dat door het vaststellen van een maximum waardeeringsgetal, waarbij snelheid en juistheid gelijkelijk aangeslagen worden, het beginsel van onze schiet opleiding: „het met behoud van de juistheid opvoeren van de snelheid van het schot," in het gedrang komt; een serie van 7 punten in 30 sec. staat daardoor gelijk met een serie van 30 punten in 7 sec. 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 84