dige en doeltreffende wijze verkregen, dat de man begrijpt, dat hij dadelijk gericht moet afkomen. e. Het is een goede oefening om het linkeroog te leeren sluiten voor schutters, die hiermee last hebben. Aan deze middelen ter bevordering van een zeer juisten en snellen aanslag moet nog worden gevoegd veelvuldige en vlijtige oefening. Ongeveer 3000 aanslagen zijn over het algemeen voldoende om deze beweging en de juiste houding van vaardig te leeren. Rekent men op gemiddeld 150 aanslagen per ochtend, dan heeft men door de bank gerekend voor dit gedeelte van de opleiding ongeveer een maand noodig. Nog eenige aanwijzingen voor het onderwijs zijn van belang. 3. Desnelheid van het „AanAfmoet geleidelijk worden opgevoerd. Het geweer moet eerst 2 seconden in den schouder blijven en deze tijd geleidelijk zoover verminderd worden, dat men vrijweloogenblikkelijk achter elkaar „Aan—Af!" comman deert, waarbij nog net tijd overblijft voor den onderwijzer, die naast de klasse staat, om met één oogopslag te zien, dat de korrel even stil wordt gehouden. Geëischt moet worden, dat het geweer krachtig in den schouder geslagen wordt. Sommige schutters zijn bevreesd zich den rechterkaak te bezeeren bij het maken van zulk een krachtigen aanslag en richten het hoofd op na het comman do Af!, om het weer tegen den kolf te leggen, als de aanslag reeds wederom gemaakt is. Men moet hier streng tegen waken en deze fout is af te leeren door aanvankelijk minder snelheid voor de aanslagbeweging te eischen van deze enkele schutters en door den leerling te laten richten op laag gelegen doelen, want dan moet de kolf hooger in den schouder komen. Het is daarom, dat ik weinig waarde hecht aan de beteekenis van het richttouw voor geoefende militairen; bovendien is dit touw nimmer horizontaal te spannen voor een klasse met een langen man op den eenen en een korten op den anderen vleugel. Het gebruik van doelschijfjes is beter. 519 AAN GEOEFENDE MILITAIREN. [Mei 1913

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 89