[Mei 1913 De leerling zelf begrijpt hoe de nieuwe methode verschilt van de oude, en ziet dat hij iets leert, het is nu nog slechts zaak te doen gevoelen, dat de nieuwe manier van schieten heslist tot hoogere uitkomsten moet leiden dan welke schiet- opleiding ook. Ik hecht zeer groote waarde aan hooge schiet- uitkomsten. Allereerst, omdat dit het vertrouwen op het geweer verhoogt en ten tweede, omdat juist onze opleiding zoo prachtig toelaat om de schietresultaten hoog op te voeren Het bovenomschrevene de aanslag vormt echter slechts een gedeelte der schietopleiding! De aanslag zelve moet dooi meerdere oefening steeds meer verfijnd en het narichten daarbij met zeer veel zorg onderwezen worden. De leerling moet er op gewezen worden, dat de aanslag dient om ongeveer gericht af te komen en dat er verder nog nagericht moet worden, wat hij zoo lang mag doen als hij wil. Dit laatste zal niet tot overdrijving leiden; als de man eenmaal den aanslag heeft geleerd, zooals boven aangegeven, dan is deze aanslag juist en richt hij toch vanzelf maar een zeer korten tijd. Ook hier moet eerst weer begonnen worden met enkele secunden tijd te laten voor het richten om langzamerhand de snelheid op te voeren. 4. Men zal merken, dat na het in den aanslag komen de korrel dikwijls nog het doel moet zoeken. Dit is of een fout door het niet gericht afkomen, of het is een gevolg van het al te krachtig in den schouder slaan van het geweer. In het eerste geval, dat na eene oefening van ongeveer 3000 aanslagen zelden voor zal komen (hierbij altijd rekening ermee houdende, dat de aanslag niet onverbeterlijk gericht kan zijn) moet de juistheid van den aanslag door nog meer oefening worden opgevoerd. Doch in de meeste gevallen is het te krachtig uitvoeren van den aanslag de oorzaak. In dat geval moet de leerling er op gewezen worden dat hij den aanslag goed moet weten te doen halt houden, dat is dus zoodanig dat de korrel on middellijk stil blijft. Dat wordt verkregen door het onmid dellijk verminderen van de werking der armspieren, die de aanslagbeweging gemaakt hebben en het onmiddellijk inhou- 521 AAN GEOEFENDE MILITAIREN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 91