Mei 1913.] Het onderwijs in de schietkunst den van den adem. Maar hoe dit den leerlingen aan het verstand te brengen? Het inhouden van den adem is gemak kelijk genoeg te leeren. Inhalen van den adem voor den aanslag, inhouden gedurende het richten en uitlaten na het afzetten is de beste manier om dit te bewerkstelligen. Ook op commando gaat het inhouden van den adem zeer goed, daar toch maar zeer korten tijd wordt nagericht. De controle op het inhouden van den adem geschiedt door te kijken of's mans borst of zijne tasschen zich soms bewegen. Doch het onmid dellijk stil houden van het geweer is zeer moeilijk te leeren. Ik acht hiervoor drie middolen van belang. Vooreerst kan men van den leerling eischen dat de korrel dadelijk stil zij, hetgeen dan tot gevolg moet hebben, dat hij zelf langzamerhand het middel vindt om hiertoe te geraken. Dan kau men eischendat de armen oogenblikkelijk worden stil gehouden, want een der voorkomende fouten is, dat na den aanslag de rechterarm nog wat wordt opgelicht. Natuur lijk beinvloedt deze fout het bewegen van den korrel. Tenslotte kan men den leerling zeggen, dat hij de arm spieren wat moet losiaten in de aanslaghouding. Na eenige oefening komt hij dan tot de juiste mate van kracht, waarmee het geweer in den schouder moet worden geslagen en behoeft men niet voor overdrijving van dit loslaten der armspieren te vreezen. Deze kracht is alleszins voldoende, waarschijnlijk zelfs de juiste mate, om het geweer zoodanig in den schouder te drukken, dat de man een minimum voelt van den schok bij het afgaan van het schot. Den leerling moet zoodoende geleerd worden om voor een oogenblik als het ware te veranderen in een stuk steen, waarin een gericht geweer is vastgemetseld. 5. De fouten in het gebruik der richtmiddelen zijn bekend; zij zijn de hardnekkigste, het moeilijkst af te leeren, want deze fouten zijn niet gelegen in het gebruik van armen of handen (het overhellen van het geweer is geen richtfout), noch zijn zij het gevolg van het niet stilhouden van het hoofd of van het lichaam. Er is maar één oorzaak, het oog 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 92