maakt de richtfouten. Om deze fouten af te leeren, heeft men eigenlijk heelemaal geen geweer noodig. Toen ik aan de schietschool was (1908), zag ik den toenmaligen Kapitein Fabius uit een compagnie pas onder de wapens gekomen miliciens een man halen, die een revolver in zijn hand kreeg en daarmee op de revolver schijf moest schieten. Nadat hem het gebruik derrichtmid- delen was onderwezen, moest hij schieten en schoot om of in de roos! Deze proef diende om te bewijzen, dat het richten een hoogst eenvoudige zaak was. Dat is het ook, maar die proef zou niet gelukken, als de uitgekozen man toevallig het richten niet zoo maar in eens kon begrijpen. Gelukkig hebben weinig lieden last met het richten, maar er zijn er, die dit heel moeilijk leeren. Yoor dezulken is het richten heelemaal geen eenvoudige zaak, en wordt deze kunst eerst na veel oefening verkregen. Zij gebruiken grof of fijn korrel, gebruiken alleen Jden korrel en mikken tusschen de opstaande randen van het vizier door, mikken soms alleen door de vizierkeep over den korrel heen of kijken gladweg over beide richtmiddelen heen. Laat ik er nog even op wijzen, dat sommige zeer goede schutters altijd fijn korrel gebruiken, omdat zij de richtmid delen van het geweer (nog meer die van de karabijn) niet fijn genoeg vinden. Het is het best zulke lieden hun gang te laten gaan; slechte schutters moeten echter op deze fout gewezen worden. Hoe echter deze fouten van het oog af te leeren is een vraagstuk, waar door alle tijden heen reeds over gedacht is. Wij bezitten richtbokken en richtingscontroleurs reeds sedert vele jaren en steeds is er slecht geschoten door zulke lieden. Nogmaals men heeft heelemaal geen geweer noodig om te leeren richten, maar is onze schietopleiding niet ver op de vroegere vooruit nu wij iederen morgen een kwartier lang aanslag oefeningen kunnen houden, en aldus duizenden malen in de gelegenheid zijn om de richtfouten te doen verdwijnen? Gewoonlijk verzamelen zich zulke lieden in de klasse van -23 AAN GEOEFENDE MILITAIREN. [Mei 1918

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 93