Het ondersvijs in de schiet kunst [Mei 1913. achterlijke schutters. Dan hebben wij nogmaals een geruimen tijd om deze mingevorderden vooruit te helpen. Ongetwij feld zullen de nieuwe richtingscontroleurs ons een belangrijke schrede vooruit brengen, daar de richtbok slechts langzame controle toelaat en het merkwaardige feit bestaat, dat op den richtbok soms goed gericht wordt en bij de aanslagoe feningen niet, hetgeen toch niet een gevolg is van mindere geoefendheid in den aanslag. Eene goede oefening, teneinde den manschappen een zoo groote lenigheid in de vingers te doen verkrijgen dat het doordrukken niet meer tot gevolg heeft dat het geweer be weegt, is na het commando Aan! den trekker herhaaldelijk te doen doordrukken en loslaten. Men moet dan wat langer in de aanslaghouding doen verblijven. Ondertusschen moet steeds doorgedrukt worden, en de man heeft ook nu te zorgen dat de korrel stil blijft. o— Eene juiste benadering van het aantal aanslagen, datnoo- dig is om de aanslagmethode te leeren, is niet goed te ge ven. Ik noemde reeds het getal 3000 genoeg om alleen een juisten aanslag te leeren en heb reden om te gelooven dat dit getal vrij zuiver is. Nogmaals zij er op gewezen, dat men van den aanslag nim mer kan vergen, dat narichten absoluut overbodig of bijna niet noodig zou wezen. Deze graad van automatische nauw keurigheid is niet te bereiken. Misschien voor een zeer en kele wèl, maar voor den gewonen mensch niet. De automatische bewegingen, waarmee men de schiethande- ling heeft vergeleken, eischen slechts een zeer grove nauw keurigheid. De aanslag kan alleen ongeveer gericht wezen, zij dient om zoowat op de schijf af te komen, meer niet, en er moet nog worden nagericht om het juiste mikpunt daarop te vinden. Dit narichten is beslist noodig, want zou men het schot doen 524 De aanslag alléén kan misschien met andere automatische bewegingen vergeleken worden, hoewel dit gevaarlijk blijft. Maar als men dit per se doen wil, dan zal men waarschijnlijk ook tot de conclusie komen, dat de aanslag slechts ongeveer gericht kan wezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 94