Mei 1913.] Korte Mededeelingen. bedrag van 50.000 yen voor de voortzetting van de proeven met mi litaire automobielen en 150.000 yen meer dan verleden jaar voor de troepen in Noord-China, wegens vermeerdering van die troepenmacht. Yoor de commissie voor de luchtvaart, voor de proeven met draadlooze telegrafie en voor nieuwe gebouwen op Formosa worden dezelfde bedragen als verleden jaar uitgetrokken. Alles te zamen genomen, zou de ontwerp-oorlogsbegrooting ongeveer 2.000.000 yen hooger zijn dan die voor het loopende jaar en het blad komt tot de gevolgtrek king, dat deze verhooging onder de bestaande omstandigheden niets bijzonder is. Yele bladen deelen mede, dat bet Kabinet de instelling van een Raad van Defensie overweegt. In dit college zouden zitting nemen, behalve de leden van den bestaanden Militairen Raad, de Minister- President, de Minister van Buitenlandsche zaken en die van Financiën, benevens de Gouverneurs-Generaal van Korea, Formosa en Kwantung. De bedoeling van dit college zou zijn overeenstemming te brengen tusschen de technische en tactische eischen der landverdediging eener- zijds en de politieke en financieele omstandigheden anderzijds. Ten slotte wordt melding gemaakt van een artikel in de „Tokyo Asahi" van 11 December 1912, waarin betoogd wordt, dat uitbreiding van het leger niet noodzakelijk is en dat men beter zou doen mogelijk daarvoor te bestemmen gelden te gebruiken voor eene deugdelijke organisatie van den militairen vliegdienst. In December onderging het leger eene zeer bescheiden vermeerdering door de oprichting van een muziekkorps bij de 3de divisie te Nagoya. Het Japansche leger bezit thans vier militaire muziekkorpsen, n.l. bij de garde, bij de 3de en bij de 4de divisie en voorts bij de Toyama- school. buchtDDart. Gedurende de Keizermanoeuvres in November j.l. hielden de officieren van den vlieg- en waarnemingscursus te Tokorozawa, geheel onafhan kelijk van de manoeuvres, oefeningen in het verkennen en waarnemen. De „Heiji Zasshi" van 1 December j.l. geeft van die oefeningen de volgende beschrijving. In den morgen van den 15den November was de wind zoo hevig, dat aan opstijgen niet te denken was. Sedert 2.30 v.m. was de wind snelheid gestadig toegenomen, om te 8.30 v.m. 10 tot 15 M. per seconde te bedragen. In den namiddag begon de windsnelheid echter af te nemen en te 3 uur n.m. was het nagenoeg windstil, zoodat de oefeningen konden beginnen. Te 3.45 n. m. steeg Kapitein Ozawa op in den motorballon, bijge staan door het noodige personeel, met de bedoeling de Noordelijke troepen te verkennen in de veronderstelling, dat hij uitgezonden was door den commandant der Zuidelijke troepen, Op eenige hoogte boven den beganen grond bleek de wind nog zoo sterk, dat, naar het noor den varende, geen grooter snelheid dan 3 M. kon worden verkregen. Op eene hoogte van 500 M. kwam de ballon in de wolken en was 528

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 98