529 Korte Mededeelingen. [Mei 1913. het zoo koud, dat de bestuurder zich haastte 100 M. te dalen. Op deze hoogte blijvende, werd de opdracht, de verkenning van de Noordelijke troepen langs de Irumagawa, uitgevoerd. Te 5 uur n. m. was de Parseval terug. Te 4 15 n.m. vertrok Kapitein Tokugawa met Kapitein Asada als waarnemer in den Blériot-eendekker ter verkenning van den Noorde lijken linkervleugel bij Kawagoe. Te 4.32 n. m waren zij teruggekeerd. Zij hadden geen Noordelijke troepen op den linkeroever der Irumagawa waargenomen, doch wel sterke afdeelingen ver achterwaarts van Irumagawamachivoorts hadden zij vastgesteld, dat artilleriestellingen werden ingericht en dat eene sterke troepenafdeeling, klaarblijkelijk eene reserve, zich bevond achter den linkervleugel der Noordelijken, nabij Omiya. Tengevolge van den wind werd de heenreis naar Kawa goe in 15, daarentegen de terugreis in iets meer dan 5 minuten afgelegd. Te 4.25 n. m. vertrok Luitenant Kimura met Kapitein Suimatsu als waarnemer in een Tokugawa-tweeaekker, met de bedoeling de voor hoede der Zuidelijken te verkennen, in de veronderstelling, dat zij door den commandant der Noordelijken uitgezonden waren. Wegens de weldra intredende schemering konden zij niet veel waarnemen. Zij stelden alleen de aanwezigheid van eene Zuidelijke afdeeling aan de westzijde van Kawagoe vast. Na eene vlucht van 41 minuten waren zij terug. Volgens mededeeling van Luitenant Kimura had de wind eene snelheid van 13 M. en niet van 6 tot 7 M., zooais ver wacht werd; bovendien blies de wind uit verschillende richtingen. De heenreis naar Kawagoe over Irumagawamachi duurde 35 minuten, de terugreis slechts 6 minuten wegens den korteren weg en de gunstige windrichting. De grootste hoogte, welke bereikt werd, bedroeg 450 M. Gedurende deze vlucht werd voor het eerst het spreektoestel tusschen bestuurder en waarnemer gebruikt en met goeden uitslag. In den morgen van den 16den, toen het gevecht op de oevers der Irumagawa ontbrand was, verschenen de Blériot en de Tokugawa bo ven de strijders. Veronderstellende door den commandant der Zuide lijken uitgezonden te zijn, steeg te 6-31 v. m. de Tokugawa met de zelfde personen als den vorigen dag op met de bedoeling de hoofd macht der Noordelijke artillerie te verkennen, welke van uit eene stelling oost van Irumagawamachi op de tegenpartij vuurde, terwijl de Noordelijke stelling zich uitstrekte van den linkeroever der Iruma gawa naar Kokubo over Kamijiku en Kamiko. De waarnemer stelde vast, dat de hoofdmacht, die ten oosten van Higashigami gemasseerd stond, zich in beweging ging stellen, dat eene eindelooze colonne zware artillerie, oostwaarts van Takasaka, op den weg naar Takahagi mar cheerde, terwijl de Noordelijke reserve in eene lanse colonne op den weg Takahagi Mizutomi marcheerde. Om deze troepen te bedreigen, beschreef de bestuurder drie kringen om het hoofd der colonne en vloog daarna naar de opstellingsplaats van den leider der manoeuvres, waar hij te 7.07 v. m. landde. Te paard begaf zich de waarnemer toen naar den leider, om den uitslag der verkenning mede te deelen. Daarna werd naar Tokorozawa teruggevlogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 99