\1f \if Deneldlocht in Thracië, (met Dier schetsen.) I. niobiliSQtie en Concentratie. De veldtocht van het Bulgaarsche leger in Thracië is voor bijna iedereen een groote en algeheele verrassing geweest de opzet, de uitvoering en het zuiver in elkaar grijpen van heel het raderwerk van het legerorganisme deed denken aan Moltke's schitterend veldtochtsplan en eindigde met de volsla gen nederlaag van het Turksche, nog wel op Duitsche leest geschoeide en door Duitsche krijgskundigen opgekweekte, leger. Het was een openbaring voor Europa! En toch weten wij in Indië nog vrijwel niets van dezen veldtocht, de Reuter-telegrammen en de mailbladen gaven slechts een zeer vaag overzicht van en inzicht in het geheel, terwijl bovendien bij geen enkele moderns oorlog de operaties met zulk een geheimzinnigheid ingezet en doorgevoerd werden als nu geschiedde. Maar thans is eindelijk een goed en gedocu menteerd overzicht van dezen merkwaardigen veldtocht ver schenen van de hand van een zeer bekwaam officier, die, ge steund door de Bulgaarsche regeering en den generaal Savoff, de gelegenheid kreeg om niet alleen den geheelen veldtocht mede te maken, maar ook bij alle slagen aanwezig was. Alleen een absolute juistheid der détails kon hij van de Bulgaarsche staf officieren nog niet verkrijgen, omdat de volledige verslagen der onderdeelen en gevechtseenheden nog niet met elkaar verge leken en vastgesteld waren. Doch al mogen de kleine bijzaken dus nog niet geheel volledig zijn, de hoofdzaken zijn het wel en vormen de eerste gedocumenteerde bijdrage voor de Krijgs geschiedenis van dezen merkwaardigen krijg. Het dagblad The Times verzekerde zich van de medewerking van dezen officier, die zijn artikelen thans in dit blad doet verschijnen. Wij ontleenen er aan, hetgeen ook bij de indische officieren waarschijnlijk wel belangstelling zal vinden. 1. M. T. 1913. 37. 5 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 131