De veldtocht in Theacië. [Juni 1913. forten en veldwerken, terwijl de Turksche mobilisatie- en concentratie-maatregelen meer zuidelijk werden voltooid, schijnt Abdoellah Pasha plotseling bevolen te hebben, dat alles, wat gereed was, moest oprukken. En zoodoende rukten de Turken op 21 October voorwaarts vermoedelijk in twee hoofd-eolonnes: het derde korps onder Mahmoed Mukhtar Pasha van Kirk Kilisse naar Petra en Erikler, het eerste korps van Yenidje naar Tartarlar. Het IV korps en de cavalerie schijnen meer Z. W. van het I korps te zijn opgesteld geweest en hebben zich waarschijnlijk te Adrianopel gericht; het II korps bleef te Kovakli. De hemel alleen weet, wat het plan van Abdoellah Pasha was. En we willen hieromtrent woordelijk weergeven wat de medewerker van de Times schrijft het is een gevolg trekking, die ook in andere dan Engelsche en Fransche bla den is getrokken en waar maarschalk v. d. G-oltz zelf in één der leidende Duitsche organen met een tegenwoord heeft geantwoord. We lezen dan in de Times: III. De slagen Dan 22 en 23 October. De nacht van 21 op 22 October vond de tegenstanders in de stellingen, zooals die op kaart no. 8 zijn aangegeven, terwijl de Turken Noord- en de Bulgaren Zuidwaarts wilden marchee- ren. Het gevolg daarvan was een serie ontmoetingsgevechten over een front van ongeveer 30 mijl. Vroeg in den morgen van 22 October vond de ter verken ning uitgezonden cavalerie-divisie der Bulgaren richting 569 It is certainly difficult to trace one in the record of the Turkish moves or from a perusal of the army operation orders, which were captured a few days later at Kirk Kilisse. But Abdullah Pasha was a protege of von der Goltz, and had himself spent several years in Prussia. His corps com manders, too, were German-trained, and a German officer—a certain Colo nel von Voight (or Weiss was chief of his staff. In the German regu lations, translated into Turkish almost word for word, great stress is laid throughout on the value of the offensive—attack, attack, attack, no mat ter what the situation or the odds. A blind adherence to the spirit of these regulations seems, more than anything else, to have contributed to the series of disasters which befoll the Turkish troops during the next three days.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 145