Een Dierüoudige Buis Door Eenheids-Projedieten. (met -twzE pieten). De invoering van de tijdschokbuis was een groote stap voorwaarts, zoo groot zelfs, dat men begon te denken aan het beëindigen van de tweeledige munitie-uitrusting, gra naatkartetsen en granaten, bij de batterijen, en meende te kunnen volstaan met de G.K.T. als eenig projectiel. In den aanvang van den Russisch-Japanschen oorlog waren de Rus- siehe batterijen alleen van G.K.T. voorzien. De oorlog, doch voornamelijk het aanwenden van schild- dekking, toonde aan, hoe men zich vergist had. Tegenovei de schilden van moderne batterijen was de G.K.T, machte loos. Wel drong bij een voltreffer op het schild het projec tiel door en trad de schokbuis in werking, doch de uitwer king van het projctiel deed zich te ver achter het schild gevoelen, waardoor het stuk en de bedieningen niet voldoen de geschaad werden. Men was dus genoodzaakt tegenover deze doelen naast de G.K.T. weer de G. in te voeren en om het euvel hiervoor bij de G.K.T. gereleveerd te ontgaan, de schokbuis zoodanig gevoelig te maken, dat deze onmiddellijk na trefien op een weerstandbiedend doel in werking trad en b. v. bij een aanslag op een schild het projectiel reeds bij het dringen in dat schild, dan wel onmiddellijk daarachter, in werking deed treden. Aangezien echter de op deze wijze geconstrueerde G, niet gebezigd kon worden tegenover meer weerstandbiedende doelen, muren, borstweringen, palissadee ringen, enz. omdat zij explodeerde alvorens voldoende te zijn in- of doorgedrongen, werd de buis zoodanig ingericht, dat men haar inwerkingtreden kon vertragen. Bij eene batterij beschikte men toen over G.K.T. met tijd schokbuis en over G. met schokbuizen, waarvan de werking 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 15