5et schieten met een zijpost bij de üesting - artillerie. 0) Daar zoowel bij de P. O., als bij de cursussen der Artil lerieschietschool herhaaldelijk: bleek, dat vele vuurleiders geen juist begrip hebben omtrent het schieten met een zijpost, verdient het misschien aanbeveling, het voor en tegen van deze methode eens na te gaan aan de hand van eene korte technische bespreking, vooral omdat onze thans bestaande reglementen en voorschriften weinig positiefs hieromtrent mededeelen, een gevolg misschien van het feit, dat de me thode eerst in den laatsten tijd meer op den voorgrond kwam. De voordeelen van het gebruik van één zijpost zijn: 1 De mogelijkheid, een doel te bevuren, dat slechts van één zijpost te zien is. 2 De mogelijkheid van waarneming door den B. C. zelf, indien de zijpost althans niet al te ver van de batterij is verwijderd. 8 Minder waarnemingsposten, waardoor de G. A. C. er meer tot zijne beschikking houdt. ad 1. Naar onze meening is dit de eenige grondige reden, waarom het schieten met één zijpost beoefend dient te worden, en ook het eenige geval, waarin de methode door een be kwaam vuurleider mag worden toegepast. De hieronder nader te noemen nadeelen zijn toch zóó groot, dat, als het schieten met een zijpost niet absoluut noodzakelijk is, iedere andere methode beslist de voorkeur verdient. ad 2. Voorzeker kan een handig B. C. uit den persoonlijk waargenomen indruk van zijn vuur belangrijke conclusiën trekken, welke de uitwerking zeer ten goede kunnen komen, 612 (1) Dit artikel werd geschreven vóór het verschijnen van het voorschrift op den Artilleriedienst der Vesting-Artillerie, Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 192