De veldtocht in Theacië [Juli 1913. dit ruwe land zonder wegen was dan ook buitengewoon uitputtend. Vooral de voertuigen en kanonnen konden slechts met de grootste moeite worden verplaatst en de laatste 12 mijlen van dezen marsch namen drie geheele dagen in beslag. Gedurende deze periode van groote en voortdurende inspan ning, waardoor de soldaten veel gevoeliger voor ziekte-in vloeden waren dan anders, brak de cholera uit en verbreid de zich op ontstellend snelle wijze. In één week werd offi cieel het cijfer der aangetasten op 30.000 geschat, waarvan 4.000 zouden zijn overleden. De medische rapporten zijn nog niet verschenen, doch vol gens de algemeene opvatting zouden de oorzaken gezocht moeten worden in de purgatieve zouten, die het water daar ter plaatse heet te bevatten, en in de geweldige hoeveelheden onrijpe druiven, die de soldaten op hun marsch door de dor pen in de wijngaarden hadden gegeten. De aanval op de stelling. Op 14 November hadden de hoofdgroepen een stelling tegenover de Turksche linie bereikt en zich daar ontwikkeld, waarop generaal Demitrieff het bevel over beide legers op zich nam. Nadat men drie dagen aan verkenningen en het in stelling brengen der artillerie had besteed, besloot de op perbevelhebber tot den aanval, waarvan nu de bijzonder heden nog niet gepubliceerd kunnen worden. Het plan was om de Turken over het geheele front in hun loopgraven vast te houden en dan den hoofdstoot te doen geschieden doorjden linker (N.) Bulgaarschen vleugel, dicht bij het meer van Derkos. De aanval zou te 4 uur 's morgens ingezet worden, opdat de infanterie zoodoende nog eenigen tijd in de duisternis veld zou kunnen winnen, terwijl, wanneer zij de vijandelijke 691 1) Het hier bewerkte gedeelte van deze artikelen dateert van 14 Maart, toen de stelling nog niet geforceerd was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 25