Juli 1913] De veldtocht in Thracië. stelling dicht genoeg genaderd zou zijn, het daglicht de ar tillerie in staat zou stellen deu aanval te steunen door vuur op de loopgraven te brengen. Een dikke ochtendmist deed dit plan echter mislukken en belette de artillerie de hoofd aanvalspunten te bevuren. De aanvallende colonnes verloren bovendien de richting, konden het verband niet onderhouden, zoowel met elkaar als met de reserves, terwijl die afdeelin- gen, welke de lijn der vijandelijke versterkingen bereikten, door een dusdanig moorddadig geweervuur werden ontvan gen, dat doordringen bijna onmogelijk werd. Desondanks gelukte het één brigade, de 2e brigade van de 3e divisie, om door te breken en drie Turksche redoutes te nemen. Deze werden door de Bulgaarsche bataljons gedu rende eenige uren vastgehouden, maar aangezien geen ver sterking aanrukte en de munitie uitgeput raakte, werden de overwinnaars gedwongen terug te trekken, onder dekking van hun machine geweren. Deze mitrailleurs werden stuk na stuk terug getrokken, doch het laatste stuk kon niet meer in veiligheid gebracht worden en bleef als eerste trophee in handen der Turken achter. Bij dezen aanval op de stelling van Tchataldja bedroegen de Bulgaarsche verliezen ongeveer 10,000 man aan dooden en gewonden. Gedurende verscheidene dagen hadden op meerdere pun ten plaatselijke gevechten plaats, terwijl de Turken een po ging deden om tot het offensief over te gaan op den land tong tusschen het meer en de Zwarte Zee, waarbij zij echter werden teruggeslagen en hevige verliezen ledeD. Bovendien had er een hoogst opmerkelijke ontmoeting plaats tusschen een bergbatterij en....een kruiser! In een positie bij -Jelebkeni gelukte het den Bulgaarschen artilleristen den kruiser dicht naar het strand te lokken, waar op een plotseling en goed-gericht vuur geopend werd, dat den kruiser dwong met allen spoed te verdwijnen. Intusschen waren de onderhandelingen geopend en op 4 December werd de wapenstilstand geteekend. 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 26