De veldtocht in Thkacië [Juli 1913. VI. De insluiting uon fldrianopel. Een aanval op Adrianopel, teneinde deze vesting te dwingen zich over te geven, heeft nooit een deel uitgemaakt van de plannen van generaal Savoff. Adrianopel moest eerst afgesne den worden en daarna ingesloten d. w. z. het garnizoen moest in de eerste plaats belet worden eenig aandeel te nemen in den strijd, dien de Bulgaarsche veldlegers zouden aan binden en evenmin in de gelegenheid gelaten worden om op de communicatielijnen der Bulgaren te opereereD, terwijl het tenslotte moest worden afgesneden van alle hulpbronnen. Vóór den oorlog was het bekend, dat het garnizoen bestond uit ongeveer 60 compagnieën vesting-artillerie, die over 250 stukken zwaar geschut beschikten. Eveneens was bekend, dat te Adrianopel de hoofdkwartieren van het IV Turksche legerkorps zich bevonden. Dit legerkorps bestond uit drie divisies Nizams, zes divisies Redifs, twee brigades cavalerie en eenige hulpwapens, met een totale sterkte, althans op papier, van 100.000 man. Men wist niet met zekerheid,hoe ver de mobilisatie der onderdeelen gevorderd was en hoeveel van deze troepen in de hoofdkwartieren van het korps waren samengetrokken. Later bleek pas, dat het garnizoen, behalve de vesting-troepen, waarschijnlijk bestond uit de 10e (Adria nopel) en de lie (Dedeagatch) divisie, benevens het 4e en He regiment allen Nizams; voorts de divisies Redifs van Adrianopel, Baba Eski en Gumuldjiva: een totaal van 60.000 man met 300 stukken veldgeschut en 45 machinegeweren. Doch op het oogenblik, waarop de Bulgaren hun operaties tegen Adrianopel inzetten, was de kennis van den toestand nog eenigszins vaag en in ieder geval schatten zij de sterkte van het garnizoen hooger dan deze inderdaad was. Zoodoende moest de generaal Ivanoff zijn insluitingstroepen met buiten gewone omzichtigheid dirigeeren en ieder oogenblik voor het gevecht gereed zijn. Zijn algemeen plan was om de Turken binnen den fortenkring te drijven en deze dan systhematisch eerst in het Westen, dan in het Noorden, daarna in het Oosten en ten slotte in het Zuiden af te sluiten. Zoodra een sector 693

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 27