Juli 1913.] De veldtocht in Thkacië. bezet was, groeven de troepen zich in en eenmaal ingegraven, kon hun aantal zoo gering mogelijk worden gemaakt, waar door de insluitingslijn meer verlengd en tenslotte geheel aaneengeschakeld kon worden. Gedurende deze methodische insluiting werden de nog niet ontplooide troepen steeds zoo lang mogelijk als plaatselijke reserve bij de hand gehouden, terwijl men achter de plaat selijke reserve nog een algemeene reserve wist in den vorm van het I leger, dat gedurende het begin van den veldtocht zoodanig was opgesteld, dat het zoowel ais steun voor het II als voor het III leger kon gebruikt worden. Be eerste bewegingen. Op 22 October had het eerste ernstige gevecht plaats. In verband handelende met het algemeen offensief door Abdullah Pasha bevolen, welk offensief leidde tot de slagen van Seliolu en Petra Erikler, marcheerden op dien datum minstens twee divisies van het garnizoen af en vielen bij Kaipa een ge deelte van de 3e. 'Bulgaarsche divisie aan, terwijl gelijk tijdig een troepenmacht van ongeveer 6 bataljons in de rich ting van Yurush démonstreerde. Beide aanvallen werden afgeslagen en de Turken leden zulke hevige verliezen, dat gedurende een week geen nieuwe offensieve pogingen wer den gedaan. In dien tijd had de 8e Bulgaarsche divisie zich vastgezet op de spoorlijn en den weg naar Marash, tus- schen den linkeroever van de Arda en het dal van de Maritza; de 9e divisie bezette het terrein Westelijk en Noordwestelijk van de vesting tusschen Maritza en Tundja, waarbij één brigade geplaatst werd op den linkeroever van laatstgenoemde rivier; de 3e divisie, zonder de brigade, die naar Bunar Hissar gezonden was ter versterking van het III leger, plaatste zich meer zuidwaarts in de lijn van Kaipa over Gebeier naar Havsa en bezette zoodoende de wegen naar Kirkkilisse en Luie Burgas. Be kritieke tijcl. Zóó was de toestand rondom Adrianopel toen de groote slag 694

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 28