De veldtocht in Thracië. [Juli 1913. vau Lulu Burgas—Buuar Hissar een aanvang nam. De eerste drie dagen van dezen slag waren voor de Bulgaren de meest kritieke, zoowel tijdens den veldtocht, als tijdens het beleg. Generaal Savoff had inderdaad iederen beschikbaren soldaat op het punt van de beslissing samengetrokken en de meer ondergeschikte onderdeelen van het algemeen operatieplan waren gedurende dien tijd aan zichzelf overgelaten. Nu moet Schukri Pasha, die in draadlooze gemeenschap stond met zijn opperbevelhebber, vrij wel op de hoogte geweest zijn van den algemeenen stand van zaken. En voor hem wg het als aangewezen om een slag te slaan in de richting van de communicatielijnen van de Bulgaarsche veldlegers, of nog beter, in de richting van het slagveld van Luie Burgas, dat op een afstand van 45 mijlen of twee zware marschdagen gelegen was, waar hij tijdig genoeg had kunnen verschijnen om den gang van zaken bij die geweldige worsteling geheel te veranderen. Maar, inplaats daarvan, bewoog hij zich in Westelijke richting waarom, is tot heden toe onbekend De uitval op 29 October. Op den morgen van 29 October verlieten 2 divisies Ni- zams Adrianopel en rukten op langs den Noordelijken oever van de Maritza, terwijl ongeveer 2 regimenten Nizams, ge steund door eenige bataljons Rediffs (te zamen ongeveer een divisie) langs den Zuidelijken oever naar Yurush en Epeheli marcheerden. Deze laatste afdeeling stootte op de geheele, geconcentreerde 8e Bulgaarsche divisie en werd gemakkelijk teruggeslagen. De eerste afdeeling vorderde beter en het ge vecht duurde hier den geheelen dag. De Bulgaarsche lijn van loopgraven tegenover deze beide divisies Nizams was door een brigade van de 9e Bulgaarsche divisie bezet en liep over een hoogterug, Westelijk van Kernal. De voorposten van deze brigade bevonden zich Oostelijk van Kemal op een heuvelrug en hoewel zij zich niet hadden ingegraven en binnen het bereik van het vestinggeschut waren, besloten zij stand te houden. Waar de voorposten 695

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 29