W j De toepassing ljgii het Ueld- dienstuoorschrift, De redactie van het V. V. wijkt hier en daar nog al af van die van den Leidraad Velddienst, welke vroeger de basis vormde, waarop de oefeningen in den Velddienst berustten. Soms is dit een gevolg van gewijzigde inzichten, een ander maal echter moet dat worden toegeschreven aan het feit, dat men in de vervallen handleiding de redactie minder ge lukkig vond, dan wel aan het streven, hier naar meer be knoptheid, elders naar meer duidelijkheid. Het spreekt even wel vanzelf dat, als ten opzichte van een of ander onder deel van het voorschrift de tactische beginselen, waarop de bepalingen berusten, niet zijn gewijzigd, eene veranderde redactie geen aanleiding mag geven tot andere maatregelen. Toch leert de praktijk, dat. vorenbedoelde redactiewijzi gingen nu en dan daartoe hebben geleid, in verband waar mede het mij van belang voorkwam, een van die n. m. m. onjuiste opvattingen eens te bespreken. Tevens zal ik dan van deze gelegenheid gebruik maken om de toepassing te behandelen van de voorschriften ten opzichte van de maatregelen, welke moeten worden genomen bij den overgang van den marsch- tot den rusttoestand, daar deze, in het bijzonder in speciale gevallen, moeilijkheden schijnt op te leveren. I. 5et doel en de plaats noor de neldmacht. P. 112 van den Leidraad Velddienst 1905 schreef voor, dat de voorpostendetachementen bij voorkeur moesten worden geplaatst op punten, waar zij eene geschikte verdedigings stelling aantroffen, terwijl bij p. 113 was bepaald, dat in het veldwachtbevel moest worden vermeld het doel van de wacht, nl. of zij enkel tot waarneming diende, dan wel 698

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 32