moest standhouden; verder gaf p. 124 aan, hoe gehandeld moest worden bij een vijandelijken aanval. Deze voorschriften waren duidelijk en de keuze van de plaats van de veldwacht leverde dan ook als regel geen moeielijkheid op. Voor het geval nl. dat de veldwachten stand moesten houden, was het duidelijk, dat de plaats zoodanig moest worden gekozen, dat de lijn van veldwachten eene goede weerstandslijn vormde, terwijl voor het geval, dat de veld wachten moesten terugtrekken op de voorpostendetache menten, in welk geval getracht moest worden het vooruitruk ken van den vijand te vertragen (p. 124), de plaats zoodanig moest worden gekozen dat, öf de vijand in de lijn van de veldwachten kan worden opgehouden, hetgeen wees op de wenschelijkheid van een ruim schootsveld vóór de veldwacht, öf, zoo de gelegenheid daartoe ontbrak, op de noodzakelijk heid om gedurende het terugtrekken op de voorpostendetache menten in de een of andere lijn korten tijd te kunnen standhouden. Bovendien gaf p. 116 nog enkele aanwijzingen voor de plaats van de veldwachten, die bij de keuze daarvan van nut konden zijn. Deze in 1905 gegeven voorschriften waren geheel in over eenstemming met de beginselen, welke ter zake in het Leerboek der tactiek door A. Hoogeboom en G. J. C. A. Pop (uitgave 1900) worden gehuldigd. In dat leerboek worden de voorposten verdeeld in een beschermend gedeelte, nl. de voorpostendetachementen, in de lijn waarvan in den regel de weerstand wordt geboden, en in een beveiligend gedeelte, t. w. de veldwachten, in de lijn waarvan in den regel dus geen weerstand zal worden geboden. Toch wordt in dat leerboek geëischt, dat de veldwachten van hunne standplaats de ge vechtskracht kunnen ontwikkelen in de bedreigde richting, het geen voor de infanterie veldwachten hierop neerkomt, dat ze een vrij schootsveld moeten hebben. Blijkens de laatste uitgave van Hoogeboom en Pop zijn boven- 699 DS TOEPASSING VAN HET VELDDIENSTVOOBSCHRIFT. [Jllli 1913.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 33