De toepassing van hst velddienstvoorschrift. [-Juli 1913. gewezen weersfcandslijn is. Zon men dan de voorpostende tachementen in die lijn willen plaatsen, alleen omdat thans niet meer in het voorschrift staat, dat het doel van de wacht moet worden medegedeeld aan den commandant? De veld- wachten zouden dan midden in de sawah komen, zeer zeker een onmogelijke toestand. Een ander voorbeeld dat de veldwacht wel degelijk weer stand moet bieden is, wanneer zie v. v. 92 (2) de beveiliging van een rustenden troep wordt opgedragen aan één sectie. Het kan dan ook n. m. m. nooit de bedoeling geweest zijn van hen, die de redactie in het V. V. wijzigden, te willen voorschrijven, dat het doel van de veld wachten geen ander kan zijn dan waarneming, en is het jammer, dat velen mee- nen dit uit de thans van kracht zijnde voorschriften te moeten lezen. Vooral is dat jammer, omdat de plaats van de wacht in de eerste plaats afhangt van het doel, waarme de ze wordt uitgezet. Is nl. dat doel uitsluitend waarneming, dan is het niet noodig te zoeken naar een ruim schootsveld. Stel bijv. eens, dat een veldwacht wordt uitgezonden van uit een voorpostendetachement naar kampong A; dat tus- schen het voorpostendetachement en die kampong het terrein weinig of geen gelegenheid biedt 's vijands eventueelen op- marsch te vertragen; dat zich vóór de kampong een 400 M breed sawahterrein bevindt, dat aan 's vijands zijde be grensd wordt door een smalle kampong B, van waaruit in 's vijands richting weer eenig uitzicht is te krijgen. Dient in dit geval de wacht uitsluitend tot waarneming, dan is het zeer zeker het beste de posten te plaatsen in den naar 's vijands zijde gekeerden rand van kampong A en de wacht een paar honderd Meter achter dien rand. Vijandelijke patrouilles zullen dan, kampong B bereikt hebbende, het tus- schen deze kg en kg A gelegen sawahterrein moeten over steken om eenig inzicht te kunnen krijgen in de opstelling der posten, die natuurlijk gedekt staan. Wordt hiervan nu tijdig bericht aan den comdt. van de wacht, dan kan deze 701

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 35