Juli 1913.] De toepassing van het velddienstvoorschrift. eene sterke patrouille in de richting van den bedreigden post zenden, aan welke patr. het bij oordeelkundig optreden meer malen zal gelukken de vijandelijke patrouille te arresteeren, nadat deze achter de postenlinie zal zijn doorgedrongen. Gelukt dit niet, doordat de vijandelijke patr. lucht krijgt van de voor haar uitgezette val, dan zal zij moeten terug trekken over het open sawahgedeelte, hetgeen door vuur onmogelijk kan worden gemaakt. Inderdaad is voor deze wijze van optreden in dat geval meer te zeggen, dan voor het plaatsen van de wacht in den naar den vijand gekeerden rand van kampong A en de posten in den naar den vijand gekeerden rand van kampong B. Ko men dan nl. vijandelijke patrouilles voor kampong B, dan zullen de posten, die zeer waarschijnlijk thans niet vlug ge noeg ondersteuning van de wacht kunnen krijgen, moeten te rugtrekken over de sawah tusschen de kampongs A en B, het geen den vijand een goed inzicht in den stand van zaken kan geven, terwijl het aflossen van de posten voor den vijand niet ongedekt kan geschieden. Maar hoe nu te handelen, wanneer een eenigszins sterke vijandelijke afdeeling zich in de richting van de wacht begeeft? Die vijandelijke afdeeling zal natuurlijk met veiligheidsmaat regelen marcheeren. De posten, in kampong A opgesteld, zullen dus eerst niet veel meer dan een vijandelijke patrouille zien verschijnen. Wordt nu gehandeld als boven omschreven, dan zal ongeveer op het tijdstip, dat de van de wacht ontbo den versterking tracht die patrouille gevangen te maken, uit kampong B de hoofdtroep van de voorhoede deboucheeren. Wat moet nu de wacht doen? Ze dient uitsluitend tot waar neming en het kan zeer goed zijn, dat van de wacht uitgezon den patrouilles de komst van een vijandelijke afdeeling nog niet hebben kunnen melden. M. i. zal in dat geval de comdt. met zijn heele wacht oprukken naar de lijn van hare posten, om onder het zenden van bericht naar achteren te trachten de uit B deboucheerende sectie verder doordringen te beletten; ook al is den comdt. van de wacht niet speciaal opgedragen den vijand 702

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 36