De toepassing van het velddienstvoorschrift. [Juli 1913. op te houden, ja zelfs ook, wanneer hij op grond daarvan van oordeel is, dat zijn wacht uitsluitend dient tot waarneming. Gaat hij dadelijk terug bij het zien van het deboucheeren van de sectie, dan kan hij rapporteeren, dat 400 M. voor kampong A. zich een vijandelijke sectie bevindt. Houdt hij stand in den rand van kampong A, dan bereikt hij 't dubbele voordeel, dat de comdt. van het voorpostendetachement meer tijd beschikbaar krijgt voor het nemen van maatregelen en dat hij spoedig zal kunnen rapporteeren, dat achter de vijandelijke sectie nog meerdere troepen volgen. Denken we ons in bovenstaand geval goed in, dan is n. m. m. de aangewezen weg, dat de wacht geplaatst wordt een paar honderd Meter achter den rand van kampong A, en de posten in dien rand, waardoor het den vijand lastig zal vallen met behulp van kleine patrouilles inzicht in den toestand te krijgen, maar wanneer sterkere afdeelingen komen opdagen, zou het verkeerd zijn dadelijk terug te gaan en is het een eisch dien vijand op te houden, waartoe het nood zakelijk is in den rand van kampong A. eene stelling voor te bereiden (maken van loopgraven, aanbrengen van versper ringen, opmeten van afstanden, enz.). Of deze opstelling ook gedurende den nacht de meeste voordeelen biedt, dan wel of het dan voordeeliger zou zijn de wacht al dadelijk in den rand van kampong A. en de posten in dien van kampong B. te plaatsen, is een vraag, die wel der overweging waard is. Dan toch geldt tegen het plaatsen van posten in den rand van kampong B. niet meer het bezwaar, dat deze voor eenigszins sterke pa trouilles moeten terugtrekken over open terrein; hier tegeno ver staat echter, dat de in den rand van kampong A. ge plaatste wacht betrekkelijk weinig heeft aan het vrije schootsveld, tenzij door het maken van schietstanden het nachtelijk vuur overdag wordt voorbereid. Het zal daarom van andere omstandigheden, zooals o. m. den afstand van kam pong A. tot het voorpostendetachement, de plaats var. de neven veldwachten e. a. afhangen welke opstelling te verkiezen is. 703 I. M. T. 1913 46.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 37