Juli 1913.] De toepassing van het velddienstvoorschrift. Aangezien nu in het tegenwoordige Y. V. niet staat ver meld, dat de lijn van weerstand steeds in die van de voorposten detachementen moet worden gezocht, of dat de veldwachten te allen tijde uitsluitend tot waarneming dienen, (terwijl de practijk eischt, dat nu eens weerstand zal worden ge boden in de lijn van de voorpostendetachementen, dan weer in die van de veldwachten, of in een lijn in de nabijheid van die wachten, bijv de lijn van de posten), zal wel degelijk in ieder speciaal geval ter zake moeten worden beslist en bij het geven van de aanwijzingen bedoeld in p. 117 (1) met deze beslissing rekening zijn te houden. Als regel zal—evenals vroeger de lijn van weerstand zijn gelegen in die van de voorpostendetachementen, doch in enkele gevallen, in hoofdzaak afhangende van het terrein tusschen de voorpostendetachementen en de wachten en tusschen deze en de postenechter ook bijv. van latere plan nen met de hoofdmacht, welke het gewenscht kunnen ma ken een bepaalde lijn of bepaalde punten vast te houden, kan het wel degelijk noodzakelijk zijn, in een lijn in of nabij die van de wachten weerstand te bieden, terwijl zeer zeker te allen tijde het ophouden van e6n eventueel opruk- kenden vijand tot de plichten van de veldwachten moet wor den gerekend. In ieder speciaal geval zal derhalve omtrent een en ander zijn te beslissen, waarbij met het volgende rekening zal zijn te houden: le. het doel van de voorposten in het algemeen, n.l. het schenken van de noodige rust aan de te beveiligen troepen en het geven van den noodigen tijd aan die troepen om zich tot een gevecht (c. q. terugtocht) voor te bereiden, welk doel eischt, dat steeds zal moeten worden getracht om een in de nabijheid komenden vijand te verkennen niet alleen, doch ook om hem de verkenning te beletten 2e. de plannen met de hoofdmacht voor volgende dagen; 3e. de kans op eene ontmoeting met den vijand; 4e. de toestand van voor- en zijterrein. 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 38