Juli 1913.] De toepassing van het velddienstvoorschrift. enz., eerst eene instructie moeten maken voor den voorhoede- comdt en een legeringsbevel; daarna zouden voorpostencomdt. en kantonnements Cten bevelen moeten geven. Hoe gerouti neerd nu ook al die autoriteiten zullen zijn in het uitvaardigen van bevelen, tijd is er voor noodig en het zal zeer zeker vrij lang duren, voordat ieder zijn bestemming en zijn verplichtingen weet, hetgeen vooral een groot bezwaar wordt geacht, als het reeds laat is. Bij de tactische oefening no. 5 (I. M. T. no. 12 van 1912) doet zich een dergelijk geval voor. De Br. Ct. besluit om 6 n.m. niet verder te marcheeren. E, die de oplossing van die oefening geeft, volstaat nu met het uitvaardigen van een legerings bevel en dit lijkt ook mij een logische oplossing van de moei lijkheid. P. 2 en 3 van dat bevel hooren feitelijk thuis in de instructie voor den Comdt. van de voorhoede (p. 98 V. V.), p. 4 van het bevel vormt het eigenlijke legeringsbevel (p. 226 (2)p. 5 hoort thuis in het kantonnementsbevel (p. 226 (2) Gewaarschuwd moet echter worden tegen te groote beknopt heid. Zoo heeft bijv n. m. m. E zich te veel laten leidendoor de gevoelde urgentie zijn troep zoo spoedig mogelijk de noo- dige rust te geven en heefc hij aan de snelheid van uitvaar diging van de noodige bevelen de duidelijkheid opgeofferd. P. 5 koD duidelijker zijn gesteld. Volgens p. 4 zijn er nl. 3 kantonnementen en dus—zie p. 216—ook 3 kantonnements- commandanten, nl. te Bodjong 3, te Bodjong kidoel, en bij den Alg. Trein. In Bodjong 3 is de Br. C, in de andere kan tonnementen de hoogst of oudst in rang zijnde officier comdt. Voor wat nu betreft de bivakwacht sub a had de Br. C, tevens kantonnementscomdt in Bodjong 3, zeker moeten aangeven door welk korps die wacht dient te worden ge geven. De sub b genoemde bivakwacht zal vermoedelijk, ook wel zonder nadere aanduiding, worden gegeven door Inf II, maar wie moet de sub c genoemde korporaalspost uitzenden naar de K. van Bodjong Kidoel? P. 3 is ook wel erg kort. Zie in verband hiermede p. 98 (1). 706

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 40