De toepassing van het velddienstvoorschrift. [Juli 1913. In de eerste plaats is de opdracht voor de te detacheeren secties niet vermeld. Nu kan men wel zeggen, het doel van die detacheering is zoo eenvoudig, dat dit geen nadere aan wijzing behoeft, maar als de A. B. begint met het doel niet te vermelden, dan bestaat er veel kans, dat de voorhoedect. het ook niet doet en gaat per slot van rekening een onderoff. sectiecomdt. op marsch zonder te weten met welk doel. Een tweede bezwaar verbonden aan p. 3 is de aanduiding „Voorposten in de lijn G. Kate—G. Gadoeng Pr. Papak". Gaarne geef ik toe, dat eene dergelijke aanwijzing meer malen in bevelen voorkomt. Ze heeft 't groote voordeel kort te zijn, maar is ze duidelijk? Na ontvangst van afle vering 12 a. p. overwegende wat naar aanleiding van p. 3 door den voorhoedect. zou moeten worden gedaan, begon ik de aangegeven lijn op de kaart te bekijken, hetgeen noodig was om te beoordeelen, of ik bedoelde lijn zou bestemmen voor de voorpostendetachementen, dan wel voor de veld- wachten. Mij bleek toen, dat zij noch voor de voorposten detachementen, noch voor de veldwachten c. q. posten bij zonder gunstig was, vooral niet, wanneer er op gelet werd, dat de beveiliging van den rustenden troep zeer waarschijn lijk slechts één nacht zou duren. Aflevering 1 van 1913 bracht de oplossing, waaruit bleek, dat de voorposten werden uitgezet met absolute negatie van de aangegeven lijn. Ik geloof, dat weinig voorpostencomdten. zouden komen tot deze oplossing en als hun werd medegedeeld, dat de kwestie zoo geregeld had moeten worden, zouden zij allicht vragen„waar om is dan in het legeringsbevel een lijn genoemd als de voor posten per slot van rekening niet daarin worden geplaatst" Zou het niet duidelijker zijn geweest, als p. 3 van meer genoemd legeringsbevel had geluid: 3. Voorhoede op voorposten, voorpostendetachementen bij p 12 op den weg naar Tjikembang en in kampong Majak 2. Af te sluiten wegen de weg Tjikembang Bodjong 3, Tji- kembar 1 Pr Tjipajoeng, en de van dezen weg naar Ba- ngoerpandak voerende paardenpaden". 707

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 41