Juli 1918.] Verhouding Opperbevelhebber en Chef v/d Stap. Ik wil geen oogenblik in twijfel trekken, dat de kolonel Egter van Wissekerke te goeder trouw was, toen hij deze verklaring aflegde, ik wist destijds ook niet, wat mijn compa gniescommandant naar aanleiding van mijn mondeling rapport gemeld had; zeker is het echter, dat ik den kapitein Meis in overweging heb gegeven artillerie aan te vragen. Maar er is meer! Op den 12 April, dus op den tweeden dag na de eerste verovering der missigit, werd ik, terwijl wij gebivak keerd waren ten W. van het door ons weder verlaten gebouw, bij den Generaal Kohier ontboden. Dit geschiedde niet langs den hiërarchieken weg, want de kapitein Yssel de Schepper, comdt. van onze 2e compagnie, kwam mij roepen met de woorden „Ilgen je moet dadelijk bij den Generaal komen." De Generaal ontving mij alleen, staande op een grafheuveltje binnen het bivak en vroeg mij waar ik op den 10 April met mijne verkenning geweest was. Nauwelijks had ik mijn verhaal begonnen of hij gaf mij een stuk papier met potlood, liet mij op eene ledige jeneverkist plaats nemen en ik moest eene schetsteekening maken van het terrein, dat ik doorloopen had. Na verder mijn verhaal in alle bijzonderheden gedaan te heb ben, keek de generaal mij met den hem eigen stalen blik aan en zeide: „Mijnheer U hebt voor den kraton gestaan, ik zal u overmorgen, als wij er weer op afgaan, bij de voorhoede indee- len om den weg te wijzen," en ik werd bedankt. Ik was uit den aard der zaak als jong officier ten zeerste verheugd, dat de opperbevelhebber mij zijne aandacht had geschonken en wachtte vol ongeduld op het oogenblik, dat ik bedoelde speciale opdracht zou ontvangen. Op den 14en April had de tweede aanval op de door den vijand weder bezette missigit plaats. Het 9e Bataljon (althans het korpsgedeelte, waartoe de 5e comp. behoorde) kwam aanvankelijk in reserve te staan, en ik werd niet bij de voorhoede ingedeeld. Of de Generaal van plan veranderd was, dan wel de mij gedane belofte vergeten had, weet ik niet. 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 46