Over Mitrailleurs en Mitraillisten. Juli 1913.] vak zijn, behalve nog andere factoren, broodnoodig voor het Wapen zelf en voor den betrokken persoon in het bijzonder, anders zullen teleurstellingen tengevolge van onvervulde wen- schen niet uitblijven. Maar degenen, die voor het vak voelen zich daaraan geheel willen geven, raden wij met volle over tuiging aan niet te schromen mitraillist te worden. Wij beleven een tijdgeest, die zoo geheel verschilt van dien van nog geen decennium geleden, dat couranten en tijdschriften bij herhaling op dit feit wijzen. Het zou dus wel verbazing wekken, wanneer op de inland- sche elementen, waaruit ons leger is samengesteld, die evolutie geen vat had. Dit is dan ook geenszins het geval en den nauwkeurigen opmerker is het natuurlijk niet ontgaan, dat ook de inlander in het leger bezig is te ontwaken. Voorals nog treedt dat niet zoo duidelijk bij alles aan het licht, maar zekere symptomen zijn onbedriegelijk. Vraagt men ons of wij die verandering afkeuren, dan zeggen wij neen, maar voegen er bij, dat wij moeten zorgen tijdig de bakens te verzetten. Op een dier verschijnselen willen wij in het bijzonder de aandacht vestigen, omdat wij daarin n. o. m. een onschatbaar middel bezitten om den inlander in het leger aan ons te binden en de moreele kracht van dat leger aanzienlijk te verhoogen. Wij bedoelen den steeds sterker wordenden drang om Hol- landsch te leeren. „Wat heeft dit alles nu met mitrailleurs te maken" zult gij vragen. En toch is deze kwestie voor dit Wapen, ik zou haast zeggen een levensbelang. Laten wij trachten dit duidelijk te te maken. De leidende gedachte voor het tactisch gebruik van mitrai lleurs moet altijd zijn om kritieke momenten bij den vijand dadelijk voor een vuuroverval te benutten. Daarom moet het mitrailleur-vuur als regel een verrassend karakter dra gen en moet het in staat zijn, om in een minimum van tijd een maximum van uitwerking te waarborgen. Dat is niet gemakkelijk, want vele zijn de factoren, die 715

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 49