Juli 1913.] De werkkring van den officier bij een depot-bat. Deze eischen „opgewektheid en ambitie" zijn echter verre van licht. Het is niet moeilijk om bijeen vlotte klasse er den gang in te houden, we worden dan als vanzelf meegesleept en kunnen ons dan ook gemakkelijk geven; maar om den lust te bewaren bij klassen met enkele achterlijke n en met inferieur kader, dat eischt een reuzenwilskracht Vooral de beginoefeningen zijn voor den surveilleerenden officier zwaar, en zelfs geestdoodend, als hij niet doordrongen is van het besef, dat hij er met hart en ziel bij moet zijn. Eén dag op het exercitieterrein, waarop men zichzelf tot eenvoudig surveillant „herabdrückt", maakt loo m en lusteloos en doet tegen den volgenden dag als een berg op zien. Hoe geheel anders wordt dit als men werkelijk meeleeft,als men van de eene klasse naar de andere gaat, terechtwijzend, verbeterend, vooral op het kader lettend; dan vliegt de tijd om en in kader en manschappen wordt ijver en lust gebracht. Een vaste reglementenkennis is hierbij noodig, doch vooral bij jonge officieren ziet men vaak, dat zij niet durven ingrij pen; eensdeels omdat zij de gemaakte fouten niet geheel overzien, anderdeels omdat zij bang zijn een flater te begaan. In den beginne moet het naslaan van het reglement dan ook niet geschuwd worden; officieren en kader moeten steeds de te behandelen reglementen bij zich dragen. Ais vanzelf stipte ik hier een voorname taak van den depot-officier aan, namelijk het controleeren van het kader. Dit moet echter niet ontaarden in het maken van opmer kingen „quand même", ook hier moet gestreefd w orden naar opvoeding, opleiding. Een klacht over slecht kader is slechts zelden aanneembaareen goed depot-officier maakt van zijn kader in korten tijd goed, bruikbaar kaderdoch ook hier geldt de groote tactische regel, dat men zijn meeste aan dacht moet wijden en de grootste zorg besteden aan de zwakste punten. Zwakkelingen onder het kader geve men een zelfstandige klasse, lette op houding, kennis van regle menten, toon van commando en vooral op de wijze van com mandeeren en op het zien van de gemaakte fouten; binner.- 672

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 4