Juli 1013.] Over Mitrailleurs en Mitraillisten. den vuurleider hinderpalen in den weg kunnen leggen, als: afstandsbepaling, atmosferische invloeden, eigen opstelling, waarneming, zichtbaarheid van het doel, geoefendheid der bediening en niet het minst de beschikbare tijd, aangezien de tegenstander niet zal nalaten zich door doeltreffende maat regelen zoo snel mogelijk aan den vuuroverval te onttrekken. Al voldoet nu de vuurleider aan den eisch, dat hij onder alle omstandigheden snel besloten weet te zijn en al is door uitstekende geoefendheid de zoo onmisbare harmonische samenwerking bij het stuk en tusschen den vuurleider en zijne stuks Cdtn. verzekerd, dan nog blijft het waar, dat voor het onder woorden brengen van zijn wil en voor het geven van het vuurbevel tijd noodig is en meer tijd, naarmate de vuurleider in het gewoel van den strijd, behalve in eigen zich bovendien nog in een vreemde taal moet uitdrukken. Bij de Mitrailleur-compagnieën wordt in de sectie het eene stuk door een Europeeschen, het andere door een Inlandschen sergeant gecommandeerd, terwijl de Sectie Cmdt. een Offi cier of als zoodanig dienstdoende is.) Waar elk uitgewonnen tijdsdeel in spannende oogenblikken het succes kan verzekeren, moet n. o. m. bij de Mitr. Compa gnieën de eisch gelden, dat het Inlandsche kader het Hol- landsch voldoende machtig is, om de in die taal gegeven bevelen snel te begrijpen en uit te voeren. Hoe te meer blijkt deze noodzakelijkheid, als wij denken aan de critieke oogenblikken aan eigen zijde, vooral wanneer de eigenlijke vuurleiders aan de sectie zijn ontvallen Een vergelijking in deze te maken met de infanterie gaat niet op, omdat het karakter van beide wapens verschillend is en omdat het personeel bij de stukken klein is, zoodat verliezen zich daarbij veel spoediger ernstig doen gevoelen. Wanneer het ons is mogen gelukken de overtuiging te vestigen, dat het begrijpen van de Hollandsche taal door het Inlandsche kader een belang is, eigen aan het Wapen, dan dienen wij ook het middel aan te geven om het doel te bereiken. 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 50