Over Mitrailleurs en Mitraillisten. [Juli 1913. Voorop zij gesteld, dat algemeen de wensch bestaat om onze taal aan te leeren. Elk bataljon infanterie heeft ten behoeve van het onder wijs volgens tarief aanspraak op f 70.per jaar- "Wanneer nu ook naar elke Mitrailleur-Compagnie (er zijn er maar vier, dus dat kan toch niet onoverkomelijk zijn) een zeker be drag, bijv. f 30.— per jaar werd te goed gedaan, dan zou het geld voor de noodige leermiddelen, voor verlichting, enz. aanwezig zijn en zouden de verschillende theorieën tevens beter tot hun recht kunnen komen. Zooals bekend is, kan de losse patroon No. 1 bij den mitrailleur M. 12 niet gebruikt worden, omdat bij het vuren haperingen en beschadigingen aan de slotdeelen ontstaan. Zoolang nog geen geschikte losse patronen kunnen worden verstrekt, mogen de mitrailleurs bij manoeuvres en gecom bineerde oefeningen geen vuur afgeven, zoodat dan ook als vanzelf de behoefte ontstaat, om aan dit euvel zooveel moge lijk tegemoet te komen door het vuur op de eene of andere wijze te markeeren. Zoo geschiedde bij de in Juni j.l. gehouden manoeuvres der 4e Brigade het aanduiden van het mitrailleur-vuur door het opsteken van een zwarte vlag. De ondervinding leerde, dat deze methode niet voldeed. Het gebeurde eenmaal, dat vijandelijke afdeelingen zich tot op zeer korten afstand van de vurende mitrailleurs verplaatsten, zonder dat zij, terwijl de zwarte vlag was opgestoken, daarvan eenig vermoeden hadden en eerst tot die wetenschap kwamen, nadat door een scheidsrechter mededeeling was gedaan, dat zij onder mitrail- leurvuur waren. In werkelijkheid zou het eigenaardig geknetter de aanwe zigheid van die „duivelsgieters" dadelijk hebben aangeduid. Een ander nadeel van de vlaggemethode is, dat de stand plaats der mitrailleurs, hoe goed overigens in het terrein ver borgen, soms daardoor kan worden verraden. De karakteris tieke eigenschap der mitrailleurs, kleine, moelijk waar te ne men doelen aan den vijand te bieden wij hebben hier voor- 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 51