Juli 1913.] Over Mitrailleurs en Mitraillisten. namelijk het oog op hun aardsvijandin, de Artillerie—gaat zoodoende geheel te loor, terwijl het verloop van de ma noeuvre op ongewenschte wijze kan worden beïnvloed. Zooeven wezen wij terloops op het geknetter, dat met het werkelijke vuren van den mitrailleur gepaard gaat. welk geluid zoo'n geweldigen indruk maakt op vriend en vijand. Thans zij er den nadruk op gelegd, dat n. o. m. de nabootsing van dat vuur de werkelijkheid zooveel mogelijk moet nabij komen om ook op het manoeuvreveld met dien moreelen indruk, waarop wij hierboven doelden, rekening te kunnen houden. Een hooggeplaatst Japansch officier, die den oorlog in de gelederen van de Garde-Divisie medemaakte, uitte zich over de moreele uitwerking van het machinegeweervuur ongeveer als volgt: De Japansche soldaat had gedurende den geheelen oorlog slechts werkelijk ontzag voor het m. g. vuur, daaraan kon hij maar niet gewennen. Het kostte de grootste zelfbeheersching om in het m. g. vuur stand te houden of onder dat vuur voorwaarts te gaan. Niettegenstaande het werkelijk effect van het m. g. vuur soms gering was (wij cnrsiveeren), maakte het toch door dit vuur veroorzaakte geraas een dusdanig onaangenamen indruk, dat zelfs de krachtigste man reeds na korten tijd een zekere zenuwoverspanning ondervond. In den Oost-Aziatischen oorlog werd herhaaldelijk waarge nomen, dat alleen reeds het geknetter de troepen zeer dik wijls er van terughield, de door m. g. vuur bestreken terreinen te betreden. Zoolang geen geschikte losse patronen ter beschikking zijn, zal elke methode om het uitwerkingsvuur van den mitrailleur aan te geven, gebrekkig zijnook al in verband met het beoefenen eener goede samenwerking tusschen Infanterie, Artillerie en mitrailleurs—maar kan het door ons voorgestel de, dat bij eene bespreking door den Commandant der 4e Brigade in overweging is genomen, wellicht beter blijken te voldoen dan de vlaggen. 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 52