Juli 1913.] Het Rumeensche Leger. Er bestaan plannen tot het oprichten van een tweede zelf standige Cavalerie-divisie, tegen vermindering der Cavalerie bij de divisies der legerkorpsen. Bovendien wordt buiten het veldleger beschikt over een aantal berg-batterijen, 12 compagnieën grenswachters, 2 regi menten vesting-artillerie, 1 bataljon genie, 1 bataljon ponton niers, 1 afdeeling luchtschippers, 1 telegraafcompagnie, 1 spoor weg-compagnie en verder vesting- en etappe-troepen. De mobilisatie is goed voorbereid, alleen de trein moet dan geformeerd worden. De koning is opperbevelhebber, indien hij geen leger-commandant benoemt. De oefening van het leger is modern. Jaarlijks hebben groote manoeuvres plaats, gewoonlijk tusschen twee legerkorpsen. De geest in het leger is uitstekend; de discipline voortreffelijk! Door het gesloten zijn der Dardanellen, beschikte tot nu toe Rumenië slechts over een betrekkelijk zwakke vloot ter beheersching van de Donau. Die vloot bestaat uit 4 gepantserde kanonneerbooten, 1 ongepantserde kleine kruiser, 4 kanonneer- en 17 torpedo booten; tezamen met 6000 ton waterverplaatsing, 150 officieren en 2200 man. Doch reeds thans zijn door de gebeurtenissen in den Balkan, het zich willen ontwikkelen van Bulgarije ook als zeemogendheid en het te verwachten openen der Dardanellen, vier dreadnougths, 6 gepantserde kruisers en een aantal kleinere oorlogsschepen besteld en op Duitsche en Italiaansche werven in aanbouw. Gouverner c'est prévoir! Yan dezen Balkanstaat, waarop toch elk rechtgeaard Hol lander, als bewoond door een soort „barbaren", neerziet, kun nen we toch wel wat leeren. Rumenië heeft getoond, dat het wat waard is en dat het, ook zonder bondgenoot, ontzien en gerespecteerd wordt. Deze Staat heeft niet gewacht op een bondgenoot zoo goed en lief om voor hem de kastanjes uit het vuur te halen, doch heeft het gebracht tot het standpunt, zelfstandig gevreesd en als bondgenoot gewenscht te zijn. 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 56