Korte Mededeelingen. [Juli 1913. Wat nu met iets anrlers dan tabaksblad gedekt is heet rokoq onze sigaren heeten sroeloe. Vooral de sroetoe manlid geniet bij gezeten Inlanders als presenteer-sigaar een groote reputatie. Dit Manilil (waarin als stam nila indigo) is naar de hoofdplaats der Philipijnen zoo genoemd. In Batavia spreekt men ook van sroetoe lisoeng, welk laatste woord (stampblok, Jav. lesoeng) eene juistere vorm geeft van den plaatsnaam, dien wij in navolging van de Spanjaarden Luzon schrijven. Rooken als werkwoord is oedoed (zonder neusklank). Si bapaq oedoed „Vader is aan 't rooken." Met een object: Bapaq ngoedoed seroetoe „Vader rookt een sigaar." Voor „opiumschuiven" wordt niet oedoed doch njerètSes gebezigd, maar de „opiumpijp" heet bedoedan (uit pa-oedoed-an). l)e „kap" van deze pijp heet tjoepaq, de „steel" garan en 't „lampje" deloepaq. Een „sigarenpijpje" heet evenals een „tabakspijp" pipa. Kinderen gebruiken wel een pipa baloeng kalong. W. S. Nggih nggawa, anoewa B. Jawel, maar het zijn al oude nika klobot djagoeng toewa, nikilé schillen. Kijk maar! S. mboten dadi n&pü, koela S. Dat komt er niet op aan. niki lali mboten sangoe klobot. Ik heb vergeten om klobot voor Anoe kang, wong ing désR samang de reis bij mij te steken. Maar ngrika napft kabèh mèloe anggoe- wat ik zeggen wil, zijn al de joebi kraman menschen uit je dorp 't eens met de oproermakers W. S. O, mboten ma3, anoewü, B. Neen dat niet. Maar toch nika nggih katah sing mèloe, ti- het meerendeel wel. nimbang siDg mboten. S. Para wong sing anggoejoebi S. Hebben de lieden, die wèl kraman sarta sing mboten poeroen meedoen en zij die niet meedoen, anggoejoebi nikoe, nüpa onten pa- elk hun eigen aanvoerders? ngarepé déwé-dówé? Bij het. maken van van indeelingen houdt het Javaansche taal eigen van herhalingen de meerderheid doet mee," in het Javaansch „veel die meedoen, gewogen tegen vergeleken met) die niet mee doen." Op gelijke wijze drukt men u t „de helft doet mee" separo mèloesejraro ora. „'t Vijfde gedeelte van de bewoners dier désa is uitgeweken" - Wong désa kaékang pada ngoengsisabagéjankang kari qjatang bagyatt.Er zijn wel rekenkundige vormen voorde breuken, afge leid met behulp van para of pro, al of niet met suffix an zooals b. v. sapratelon, Sapra-tigan-, -j- teloeng prapat, Tigang prd-sekawan 6 j3 --- nempra-pitonteloelaspra-piloelas, Tiga ivelaspriï-püoelasj 0.ÜO7 pitoeng prd-èwon3.141572 teloe woetoeli, satoes patang poeloeh sidji pra-éwon lan limang atoes pitoeng poeloeh loro prd- joetan, Tig8, wetah, satoes kawandasa satoenggal prd-èwon lan ganqsal atoes pitoeng dusd kalih prd-joctan. 631

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 65