Builenlandsche oerlouen uoor ofïicieren. 734 Juli 1913.] Korte Mededeelingen. berichten en publiceerde in aflevering 124 van jaargang 1912 de volgende inededeeling „Niederlande. (Verschiedenes aus Niederldndisch-Indien). Die Rhei- ,,nische Metallwarenfabriek Ehrhardt in Diisseldorf lieferte für die be- „vorstehenden Wettbewerbe betreffs Annahme neuer Geschiitze ein 7.5 „c.M. schweres Feldgeschiitz L/19 sowie ein 7.5. c.M. leichtes Feldge schiitz L/16. Beider Verwendung von Manöverkartuschen fand eine Tstiirkere Explosion statt, die ein 7.5. c.M-Geschótz wesentlich Bescha- „digte. Es wurde daher die Anfertigung solcher Kartuschen aus Ni- „troglyzerinpulver Nr. 6 (sogenanntes Seegraspulver) verboten und „telegraphisch die Entsendung von Manöverkartuschen Kruppschei' „Herstellung aus Europa angeordnet, damit das fiir die Mauöver no dige Material rechtzeitig zur Stelle sei" In No. 132 van laatstgenoemd weekblad werd, vermoedelijk van Ehrhardtsche zijde, protest aangeteekend tesen bovenstaand artikel, onder mededeeling, dat de gebruikte manoeuvrekardoezen niet door die firma waren geleverd, doch in de werkplaatsen der Nederlandsch- Indische Regeering uit eigen bestanddeelen waren vervaardigd. Daarbij wordt een korte theorie gehouden over het uitkiezen van manoeuvrekruit en de onderstelling uitgesproken, dat in Indië over gegaan is tot de invoering van losse patronen, zonder dat de noodige vóórproeven, waarbij ook de gasdruk was gemeten, waren genomen. In de eerste plaats zij vermeld, dat de firma Ehrhardt nimmer veld geschut naar Indië beeft gezonden en tweedens dat uit het door haar wel uitgezonden proefberggeschut nimmer losse patronen zijn vervuurd; de detonatie, waarvan sprake was, heeft zich voorgedaan bij een be staand veldkanon van Krupp, terwijl voorts ter geruststelling van het Militiir Wochenblatt kan worden medegedeeld, dat de losse patroon voor het veldgeschut niet is vastgesteld, dan na de noodige rij- en schietproeven met het daarbij gebezigde zeegraskruit, bij welke laatste nooit anders dan onmeetbare gasdrukken werden verkregen (d. w. z. kleiner dan 600 atmospheren). Dat desniettegensiaande een detonatie met dat kruit is voorgekomen, wordt toegeschreven aan de toevallige en onvoorziene omstandigheid, dat, bij één patroon, als gevolg van langdurig gereden vervoer, een klein gedeelte van de lading tot ver pulvering was overgegaan en dit pulver zich op een zelfde plaats had opeengehoopt Dikwijls hoort men mopperen over tut euvel, dat buitenlandsche verloven aan officieren niet met ingang van een bepaalden datum worden verleend, terwijl zulks bij ambtenaren wel geschiedt. De bepaling, welke het vertrek met verlof afhankelijk stelt van den datum, waarop men officieel van het verlofsbesluit kennis bekomt, is o i. niet billijk te noemen, omdat belanghebbende daarop al zeer weinig invloed kan uitoefenen. Hoe mooi het tijdstip van indiening van het rekest om verlof ook worde berekend, zulks kan toch slechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 68