Een nieuin gezichtspunt. Juli 1918.] bij benadering geschieden en de afdoening van het rekest hangt veel af van de werkzaamheden op de verschillende bureaux, welke dat stuk passeeren moet. Op Java is de termijn vrij nauwkeurig te berekenen. Voor op de buitenbezittingen verblijvenden is zulks moeilijker; geheel afhankelijk als deze zijn van scheepvaartverbindingen kan een iDgelegde postslui- ting persoonlijke belangen schaden. Lastiger wordt het daar, wanneer men tevens op een vervanger wachten moet. Geschiedt uit voorzichtigheid de indiening van een verzoek om verlof zoo laat mogelijk, dan moet veelal een zeker bedrag aan sein- kosten worden uitgegeven. En de voorzichtigheid gebiedt zulks maar al te vaak, want komt het besluit een beetje vroeger af dan met de gemaakte plannen overeenkomt, dan loopt men kans Tniet diligent te zijn in de aanvaarding der reis" en er een maand activiteitstraktement bij in te schieten. De mogelijkheid om in zoo'n geval het vertrek te vervroegen, is tegenwoordig, nu de mailstoomers altijd stampvol en de hutten gewoonlijk ruim een jaar te voren al besproken zijn, toch vrijwel uitgesloten! Vraagt men meerbevoegden om eene verklaring van het verschil in de toekenning der verloven aan officieren en ambtenaren, dan krijgt men steeds ten antwoord, dat zu'ks komt, doordat bij officieren de traktementen verbonden zijn aan den rang eD bij de ambtenaren aan de betrekking, welke zij bekleeden. Zoodat, wanneer voor deze laatste categorie wordt bepaald, dat ze de betrekking op een bepaalden dag nederleggen, daarmede tevens het genot van het activiteitstrakte ment bepaald is. En zulks zou voor officieren niet gaan, omdat natuur lijk de rang behouden blijft. Aangenomen dat deze redeneering voor onze tegenwoordige voor schriften juist is, komt het motief ons toch zwak voor. Zijn er wer kelijk geen andere redenen voor aan te voeren, dan zou het euvel spoedig weg te nemen zijn! Instede van de clausule in het verlofs- besluit voor de ambtenaren betreffende het nederleggen van de be trekking, ware voor de officieren daarin op te nemen „welk verlof rekent in te gaan op den(datum door belanghebbende ;n zijn rekest aan te geven)". Wanneer in verband daarmede eene kleine aanvulling in het tarief „Traktementen" werd aangebracht, de ophouding van het activiteits traktement betreffende, dan zou daarmede een euvel zijn weggenomen, waarvan de verdwijning zeer zeker door vele officieren wordt gewenscht S. In de Locomotief van 25 Juni j.l. troffen wij het navolgende berichtje aan De Duitsche koloniën in geval van oorlog. Dr. Solf, staatssecretaris van het departement van koloniën, heeft een commissie benoemd, belast met een onderzoek naar de situatie der I. M. T. 1913. 48. 735

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 69