Korte Mededeelingen. Juli 1913.1 739 gemaakt werden. Echter kwamen deze plannen nooit tot een begin van uitvoering, terwijl Rusland daarentegen niet stilzat en op handige wijze gebruik wist te maken van de verwarring, welke de omwenteling in het Chineesche rijk veroorzaakte. Weldra blekeni alle pogingen van de Regeering te Peking om den te Urga zetelenden Hutuktu van afscheiding van China terug te hou den, vruchteloos. Het werd integendeel zeer duidelijk, dat althans Buiten-Mongolie zich niet meer als aan China onderhoorig beschouwde en geheel onder den invloed van Rusland gekomen was. Eene Mon- goolsche afvaardiging verscheen in Januari j. 1. te Petersburg, waar zij met vele autoriteiten de belangen van Mongolië besprak en het Russische Ministerie van Oorlog om instructeurs, wapenen en munitie tot opleiding en uitrusting van eene weermacht verzocht. Het onmid dellijke resultaat van dit verzoek schijnt te zijn, dat onder leiding van Russische officieren eene Mongoolsche cavaleriebrigade gevormd zal worden. Verder is in Rusland besloten een transmongoolschen spoorweg in aansluiting aan de transsiberische lijn te bouwen. Bo vendien gaan er geruchten, dat Russische troepen eenige belangrijke punten van Mongolië bezet hebben en schijnt zelfs Binnen-Mongolië bedreigd te worden door de beweging ten gunste van Rusland in Buiten-Mongolië. Een en ander bleef in China niet zonder gevolgen. Hoewel de onderhoorigheid van Mongolië aan China geen voordeelen oplevert, daar de schatting, waartoe de Mongoolscbe stamhoofden van ouds verplicht zijn, of in het geheel niet, of in nagenoeg waardelooze geschenken opgebracht werd, geraakten vooral de vele onrustige ele menten in het zuiden in groote opwinding en eisehten zij op hoogen toon van Yüan Shih K'ai gewapenderhand optreden om de onderhoo righeid van Mongolië aan China te verzekeren Zelfs de bekende Dr. Sun Yat Sen vond het noodig zijn licht over de onderhavige quaestie te doen schijnen door eenige voorstellen ten beste te geven, die 's mans onbekwaamheid op militair en financiëel gebied zonne klaar bewezen. Sedert eenige maanden wordt o. a. in Kuangtung eene soort van oorlogsbelasting opgebracht om de onkosten van de militaire toerus tingen te dekken; voor hetzelfde doel worden bijdragen aan in het buitenland wonende Chineezen gevraagd. Op eene bijeenkomst van de officieren van de troepen in Kiangsu të Nanking in Februari, welke volgens courantenberichten door 2000 officieren bijgewoond werd, zou besloten zijn, zich in alle opzichten voor te bereiden voor een veldtocht in Mongolië. Het bleef niet bij dergelijke verschijnselen en ook de Chineesche pers liet zich niet onbetuigd, zoodat de Regeering te Peking troepen nabij de Mongoolsche grens ging samentrekken, om althans Binnen-Mongolië voor China te behouden. Reeds zijn berichten betreffende botsingen tusschen Mongoolsche benden en Chineesche troepen binnengekomen en zelfs heeft in het begin van April een te Dolonnor gestatiouneerd regiment cavalerie in een gevecht met Mongolen drie mitrailleurs

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 73