Sapansche Spionage in China. 740 Juli 1913.] Korte mededeblingex. (volgens een ander bericht drie lichte stukken) verloren, terwijl een honderdtal dooden te Kalgan binnengebracht zouden zijn. Hoogstwaarschijnlijk zullen meer dergelijke botsingen niet uitblijven, maar niettemin kan eene ernstig gemeende Chineesche expeditie naar Mongolië niet verwacht worden. Het is duidelijk,» dat Rusland het eens aangevangen werk niet door Chineesch militair optreden zal laten verstoren, waartoe het, zoo noodig, de Mongolen, middellijk of onmiddellijk, krachtig zal ondersteunen. Yuan Shih K'ai zal de eerste zijn, om te beseffen, dat zijne jeugdige formaties tegen Russische troepen niet bestand zijn, doch in elk geval heeft hij gelegenheid gekregen om in Noord-China eene vrij belangrijke troepenmacht te verzamelen, waarop hij rekenen kan en welke uit de beste Chineesche troepen bestaat. In geval van ernstige binnenlandsche verwikkelingen kan hem zulks van groot nut zijn, te meer, daar de troepen in het omwentelingsgebied door afdanking verminderd en bovendien van minder gehalte zijn. A. Het Japansche spionagesysteem is uitstekend ingericht en er zijn tal van wegen en middelen, waardoor de autoriteiten elke gewenschte informatie betreffende eenig persoon kunnen verkrijgen. Óp het na burig vasteland (China enz.) is de toepassing van het systeem natuur lijk moeilijker, maar waar een wil is, is er ook een weg, en volgens een berichtgever van de „Japan Advertiser'' werkt de Japansche spionage op 't oogenblik in China uitstekend. Volgens bedoelde mededeelingen zou door de Japansche troepen, welke zich op verschillende punten van China bevinden, mede de behulpzame hand geboden worden bij het spioneeren. De Europeesche troepen, welke zich in China bevinden, bepalen zich tot hun taak, n. 1. het beschermen van de vreemdelingen, het bewaken van sommige spoorwegen en meer in het bijzonder de beveiliging van de legaties. Maar volgens bovengenoemden correspondent verbinden de Japansche afdeelingen aan deze werkzaamheden tevens het nagaan der gangen van vreemdelingen, speciaal van Russen. Volgens mededeeling is het centraal bureau van de Japansche spionage in China gevestigd in het Generaal-Consulaat te Peking met vertakkingen over alle andere consulaten. Voornamelijk wordt veel aandacht geschonken aan de spoorlijnen Peking—Moekden en Peking Hankow. Alle nieuw aangekomenen aan het station te Peking worden aldaar door een detachement van de Japansche legatie-wacht nauwkeurig opgenomen. Met behulp van de Chineesche geheime politie worden dan alle mogelijke gegevens verzameld en het Japansche Generaal- Consulaat is altijd volmaakt op de hoogte van de namen der aange komenen, den aard hunner bezigheden, van waar zij komen en het nauwkeurig doel hunner komst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 74