Juli 1913.] Korte Mededeelingen. 742 bras, zoodat de prijs zonder bewerkingskosten ongeveer 70 cents de gantang wordt. De landheeren kunnen de paddi slechts leveren tegen 47 a f 50, Chineezen koopsu haar echter van nabij wonende Inlanders voor 37. De op boven aangegeven wijze afgewerkte rijst zou te Lemak Abang kosten 76 ets., op andere landen 78 a 80 cents. Voor zoover mijn infor mation gaan, is echter geen landheer genegen voor den troep vast rijst te leveren, omdat zij de rijst voor hun eigen volk noodig hebben. Ik teeken hierbij aan dat de Gouv. prijs van rijst thans is 12.96 de 100 KG. dus ƒ0.78 per gantang. De gestoomde rijst, zooals zij thans in het berri2 gesticht wordt verstrekt, is grijs en ziet er niet zoo smakelijk uit als onze rijstzij valt echter bijzonder in den smaak van de menschen, omdat zij meer „wangi" is. Als nadeelen worden genoemd: 1. (door de landheeren. die de rijst zoo afweruen) dat zij geen dëdëk levert, (voor ons van minder belang); 2e dat de bras niet lang opbewaard kan worden, omdat er dan behalve de koetoe bras,"de snuitkevertjes, die in alle oude rijst voorkomen ook wurmpjes in worden gevonden 3e dat de klaargestoomde rijst warm moet worden gegeten, omdat zij koud wordende een ongare harde smaak krijgt. Is het 2de bezwaar minder groot, omdat men de afwerking geheel naar de consumptie kan regelen, het 3e bezwaar lijkt mij wel de aandacht waard, omdat bij militairen het warm verstrekken niet altijd kan plaats hebben. Omtrent de „pengilingan monjet" nog het volgende de beste pengi lingans komen uit Tanggerang en kosten met vracht te Buitenzorg 17. de Bataviasehe kosten ƒ11. per stuk; bij beide wordt het geribde vlak verkregen door bamboelatjes gevat in klei. Bij Schlieper zijn ijzeren pengilingans te krijgen van naar men mij mededeelde 10Ö. omtrent werking en duurzaamheid kon ik geen gegevens krijgen. De Tanggerangsche pengilingans slijten vrij spoedig, doch kunnen door weg krabben van de leemoppervlakte nog langeren tijd dienst doen. Een pengilingan levert in 7 uur voor 150 man rijst. Een groote moeilijkheid doet zich voor bij den inkoop van paddie, omdat men echt kenner moet zijn om de goede soorten machtig te worden; verder moet deze paddie één a twee maanden worden op- geschuurd en vóór de bewerking in de buitenlucht worden gedroogd. Dit zijn bezwaren, die het in eigen beheer afwerken van rijst bij den troep in den weg staanhet met de werkzaamheden te belasten personeel zou door het inhuren van vrije koelies en het verstrekken van een kleine premie aan voor het „wannen" geschikte soldatenvrou wen kunnen gevonden worden de ruimte is er echter niet. In hoeverre het mogelijk en wenschelijk is in een streek rijk aan rijst nabij een spoorwegstation een installatie te maken voor rijstaf- werking en rijstverstrekking voor heel West-Java bijv. kan d. z. niet worden beoordeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 76