De werkkring van den officier bij een depot-bat. [Juli 1913 Dergelijke oefeningen moeten veel en overal herhaald wor den, daar zij van ontzettend veel gewicht zijn; door veron achtzaming hiervan zijn in alle oorlogen de eerste ontmoetin gen zoo bloedig. Wij moeten voorkomen, dat ook bij ons een dergelijk zwaar leergeld moet worden betaald, Verder zal ik op deze oefeningen ook niet ingaaD. Wan neer de ambitie er is, zal elk officier zijn eigen methode vinden voor het instrueeren van bezetting van een veldwacht, loopen van patrouilles, enz.vooral de practische ervaring van ouderen, nu en dan in de tijdschriften neergelegd, kan hierbij van veel nut zijn. Is na dergelijke oefening bij een veldbataljon in den regel de dagtaak van den officier afgeloopen, een eenvoudig be zoek aan de keuken niet medegerekend, den depot-officier wachten dan nog belangrijke zaken: de 2de dienst voor de jongere klassen is dan in vollen gang en vereischt mede zijn geheele aandacht. De voorbereidende schietoefeningen toch moeten onder voortdurend toezicht van officieren plaats hebben, voornamelijk, omdat de logische volgorde van die oefeningenvoor een juiste opleiding van zoo groot belang voor het gros van het kader niet goed begrijpelijk is. Het S. V. is een mooi voorschrift, maar men moet er in doorgedrongen zijn en het hoe en waarom hebben nagespeurd om de juiste volgorde te kunnen apprecieeren en toe te passen. Meermalen ziet men het kader, aan zichzelve over gelaten, de opeenvolgende lessen dooreen haspelen en een klasse, op dit punt verknoeid, is slechts met veel moeite en tijdverlies weder goed te maken. Ook hier dus wordt van den officier voortdurende oplet tendheid geëischt en ook weer ambitie, daar anders de aanslagoefeningen geestdoodend werken. Als de officier zelf nu en dan een geweer in handen neemt en door juiste hou ding, korten aanslag toont hoe de bewegingen behooren te worden uitgevoerd, werkt dit krachtig op de recruten in. (Groene veldtenue is hierbij voor de officieren dus gewenscht.) 675

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 7