Ooerzicfit Dan eenige Tijdschriften, 747 Maoors 1913 No. 5. De kapitein A. Dudok van Heel, vroeger gedetacheerd bij het Ind. leger, geeft den lezers van Mavors, onder den titel „Enkele gegevens betreffende Atjeh" een beknopt overzicht over dat gewest. O. a. wor den in dat overzicht behandeld: de troepensterkte, belastingen en hee rendiensten, onderwijs, landbouw, veeteelt en jaarmarkten, alsmede eeD lijst van economische gegevens verstrekt. Als slot volgt een kort overzicht (tot einde Augustus 1912) van den politieken toestand op Atjeh. Toegelicht door eenige schetsen, geeft de Kapitein J. N. Bruijn een beschrijving van „de aanval der Cavalerie-brigade von Bredow op 16 Augustus 1870 bij Vionville" een welbekende, mooie episode uit den Fransch-Duitsehen oorlog. Wij leven, zoo zegt S in een tijd, waarin zoo dikwijls gesproken wordt van het al of niet kunnen chargeeren der cavalerie. Op het slagveld beweert men, is haar taak veel verminderd. Ook in 1870, zoo zegt kap. von Helmuth, was men van oordeel, dat von Alvens- leben iets onmogelijks eischte van de cavalerie. Zoolang de uitslag van den strijd nog van menschen afhankelijk is, zullen voor een groot deel de moreele factoren de overhand behou den, meent S., en juist het wapen van de moreel, de cavalerie, zal van die oogenblikken van moreele depressie gebruik moeten we ten te maken. De le Luitenant R. J. Hoffmann wijdt eenige beschouwingen aan het „Munitieverbruik bij de infanterie." Nieuwe gezichtspunten in deze, vooral voor den aanvaller zoo lastige kwestie worden door S. niet geopend. Als slotconclusie lezen we, dat de oplossing van het patronenvraagstuk op twee wijzen mogelijk is n. 1: le. verbetering van de soldaten als oorlogsschutters, in 't algemeen verbetering van het oorlogsvuur; 2e. bij oorlogsschutters van het peil, zooals de oude Schietmethode ze oplevert, een onuitputtelijken munitie-voorraad. S. doet zich daarin kennen als een voorstander van de nieuwe schietmethode, wat trouwens uit het geheele opstel blijkt. O. a. lezen we daarin de volgende alinea: „Eén zaak staat als een paal boven water en werd ook in Tripolis weer bevestigd: de oude schietmethode kweekt erbarmelijk slechte oorlogsschutters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 81