Een van de nadeelen van de huidige schietopleiding acht ik, dat waar vroeger als een geweer slecht droeg de aanwezige officier dadelijk eenige proefschoten deed thans bijna geen enkel officier zich daaraan durft wagen. De schietvaardigheid van de officieren is achteruitgegaan en toch hoeft dit niet; vooral bij een depot-bataljon kan de officier zich bijna dagelijks in den aanslag oefenen. Hierdoor degradeert men zich niet, integendeel, de soldaat ziet, dat het den officier ernst is, als hij zegt dat slechts veelvuldige oefening tot resultaat voert. Ook bij de theoriën gedurende den 2en en 3en dienst is niet alleen toezicht, maar ook actieve deelneming van de officieren gewenscht. De onderofficieren-intructeurs hebben hun relle tjes, die door de recruten uit het hoofd worden geleerd, het is de taak van den officier om door zijn meerder intellect de ge houden theorie tot zijn recht te doen komen, zich te overtuigen, dat de zaak werkelijk begrepen wordt en door een ander cachet te geven aan de theorie, de belangstelling op te wek ken; van veel belang is het, als de officier bij die theorie door voorbeelden uit de praktijk het behandelde kan illustreeren. Veel werk wacht den depot-officier in de tijdgedeelten buiten de eigenlijke opleiding, want de bemoeienis met klee ding en uitrustig is werkelijk niet gering. Waar jonge soldaten makkelijk slachtoffer worden van ve- xatiën als anderszins van ouderen (helaas ook soms van het kader) is een doorleopende controle van de officieren noodig. In de geheime aanschrijvingen omtrent knoeierijen vindt men enkele mogelijkheden aangegeven. Vooral is de taak van den officier te zorgen, dat de man behoorlijk gekleed wordt („goede kleeding duidt op goede tucht"), dat kleeding en uitrusting spoedig genummerd worden om onderlinge diefstallen tegen te gaan, terwijl uit den aard der zaak de zorg voor onderhoud der wapening bij jonge ongeoefende soldaten meer van de officieren eischt dan zulks bij veldbataljons het geval is. Ten slotte een enkel woord over nachtelijke oefeningen 676 Juli 1913.] De WERKKRING VAN DEN OPFIIER BIJ EEN DEPOT-B A T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 8