De werkkring van den officier bij een depot-bat. Juli 1913. vooral naar aanleiding van Lucardie's artikel bl. 21 I. M. T. '13. le Afl. Op den voorgrond stellende, dat ik nachtelijke oefeningen van bijzonder groot belang acht en dus vermeerdering van dergelijke oefeningen zeker toejuich, komt 'tmij niet gewenscht voor bepaald de 9 aangegeven oefeningen te eischen. Ik voor mij hecht veel meer aan een eenvoudige bespreking op een terrein nabij het kampement in den vooravond (7-9) bijv. in dezen geest: De troep wordt in een soort hinderlaag gelegd en nu be sproken, wat men van de omgeving ziet, de contouren van omliggende kampongs, boomen, huizen, die beter tegen de lucht afsteken naarmate men met het oog lager bij den grond is; wat men ziet van staande (gaande), liggende (kruipende) personen; het zich afteekenen van menschen op een hoogte geplaatst. Daarna worden enkele patrouilles uitgezonden met bepaalde opdrachten: toestand van een brugje of duiker opne men, voorbijgangers op een weg bespieden, en dan vooral bij terugkeer van die patrouilles wijzen op de goede manier van loopen, opmerkzaam maken op den afstand, waarop de nadering wordt gehoord, spreken over het mogelijke resultaat bij vuren op zulk een patrouille. Nu en dan drage men den C van een dergelijke patrouille op pratende of rookende terug te keeren. Benige van dergelijke ofeningen geven beter resultaat zij pakken meer dan de aangeprezen marschen, enz., we ver moeien den troep niet onnoodig, de menschen zijn den volgenden dag voor den dienst beschikbaar en hebben een goede rust ge noten. Men vergete niet, dat recruten klassesgewijze oefenen en dat een nachtelijke afmarsch of thuiskomst van één klasse de nachtrust van een groot deel der Compagnie verstoort. Bovenal echter legge men den C.Ct. niet te veel aan banden, maar late veel ruimte aan vindingrijkheid, initiatief, lust en ijver van de voor de opleiding verantwoordelijken. Waar den laatsten tijd zooveel kracht uitgaat van boven om ons leger te vormen tot een deugdelijk werktuig tegen den te 677

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 9