Aug. 1918.] Begrooting N. I. dienstjaar 1914. Ind. ontw. 854 verpleging van ongeveer drie maanden wordt verhoogd tot 40 met 2 eenjaarlijksche verhoogingen van 5 's maands. Wanneer zij daarna een éénjarigen cursus hebben doorloopen en het voor de militaire ziekenverplegers ingestelde diploma hebben verworven, zal hun een traktement worden toegekend van ƒ60 's maands met 3 eenjaarlijk sche verhoogingen van ƒ5 's maands. Nu de muzikanten na de onlangs plaats gehad hebbende reorgani satie van de veldinfanterie niet meer voor dit doel beschikbaar zijn, zijn thans voor den dienst van ziekendrager in oorlogstijd alleen nog maar bestemd de dwangarbeiders, gestraften, die noch moreel, noch wat bekwaamheid betreft, mogen worden geacht geschikt te zijn voor de moeilijke taak, die hun op 't slagveld wacht, welke taak ook gelet op artikel 1 der conventie van Genève slechts aan zedelijk hoogerstaande personen mag worden toevertrouwd. In dezen toestand kan verbetering worden aangebracht door oprich ting van een korps ziekendragers, samen te stellen uit inlandsche mili tairen, die in vredestijd als hospitaalsoldaat 1ste en 2de klasse in de ziekeninrichtingen op Java die werkzaamheden verrichten, welke thans zijn opgedragen aan de aldaar te werk gestelde dwangarbeiders, aan een gedeelte van de z.g. inlandsche burgerziekenverplegers en aan een gedeelte van de inlandsche militairen ziekenverplegers. Alsdan bestaat gelegenheid de ziekendragers in de ziekeninrichtingen voor hunne oorlogstaak voor te bereiden. Aan de hospitaalsoldaten 1ste klasse zal dezelfde soldij worden toe gekend als aan de tegenwoordige inlandsche soldaten-ziekenverpleger, aan die der 2de klasse dezelfde soldij als aan een inlandsch fuselier. De voor het veldleger benoodigde ziekendragers zullen moeten worden verkregen uit het bij de ziekeninrichtingen op Java werkzaam gesteld personeel, ten einde er van verzekerd te zijn, dat in tijd van oorlog over het vereischte aantal zal kunnen worden beschikt. De sterkte van het personeel voor den Hospitaaldienst blijft, evenals thans het geval is, afhankelijk van het aantal en den omvang der militaire ziekeninrichtingen, welke zijn verdeeld in zes klassen van hospitalen en 4 klassen van ziekenzalen. In verband hiermede zal, bij de tegenwoordige classificatie dier zieken inrichtingen, het personeel door de reorganisatie worden uitgebreid met 220 burgerziekenverplegers, 8 hoofdverpleegsters, waarvan 2 directrices, 65 verpleegsters 1ste klasse, 604 hospitaalsoldaten 1ste klasse, 889 B 2de 103 bedienden, tegen vermindering met: 8 Europeesche sergeanten-ziekenopzichter, 154 Europeesche soldaten-ziekenverpleger, 58 Europeesche of Chineesche burger-ziekenverplegers, 196 inlandsche burger ziekenverplegers,

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 100