Over Mitrailleurs en Mitraillisten. [Aug. 1913. Omtrent de samenwerking van Artillerie en Infanterie in het gevecht, bestaat reeds een omvangrijke literatuur, terwijl tal van corypheeën hem licht over het onderwerp hebben doen schijnen. Niet alzoo wat betreft de samenwerking van Mi trailleurs met de andere wapens. Nog zoo lang niet geleden in den Zuid-Afrikaanschen oorlog werden de Engelschen in de in hunne machinegeweren ge stelde verwachtingen bedrogen, zoo lezen wij in Fleck, door een minder goed tactisch gebruik als: o.a. te zichtbare op stelling en afzonderlijk optreden, d. w. z. zonder de zoo noodige samenwerking. Raadpleegt men hieromtrent de verschillende bronnen, dan geven zij op onze vragen dikwijls geen of een onbevredigend antwoord. Waar het wapen der Mitrailleurs nog betrekkelijk zoo jong is, kan men eigenlijk ook niet verwachten, dat een helder en volledig beeld van de innige samenwerking der Mitrail leurs met de andere wapens in de verschillende gevechtsphasen nu reeds zou kunnen worden gegeven. Dit zal n.o.m. eerst dan mogelijk zijn, wanneer het verkregen oordeel, getoetst aan de ervaringen der laatste oorlogen, geheel zal zijn bezonken, ook al, omdat de tactische inzichten omtrent het gebruik van het wa pen, zelfs van hen, die den oorlog in Mandsjoerije medestreden, in veie opzichten nog zoo lijnrecht tegenover elkaar staan. Zoo sprak een Japansch officier op grond zijner krijgserva- ringen de meening uit, dat de Mitrailleurs hoofdzakelijk het wapen voor het offensief zijn, terwijl een andere daarentegen verklaart, dat Mitrailleurs zich bijzonderlijk eigenen voor het defensief gevecht. In het orgaan van de Japansche militaire wetenschappelijke vereeniging „Kaikoscha Kiji", waar een schrijver een studie over het gebruik van machinegeweren openbaar maakt, zegt deze, dat als regel Mitrailleurs bij de Voorhoede dienen te worden ingedeeld, dus het nalaten hier van uitzondering moet zijn, terwijl de Duitsche, Oostenrijksche en onze voorschriften er anders over denken. Zoo noemt die zelfde Japansche schrijver het „sprongsgewijze voorwaarts 771

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 17