Aug. 1913.] Het gebruik van onze Cav. b/d veiligheidstroepen. Gaarne ga ik in op het verzoek van den Redacteur van ons Tijdschrift om het optreden van de cavalerie bij de veiligheids troepen meer uitgebreid te bespreken dan gewoonlijk bij de groo- tere oefeningen mogelijk is, vooral ook in de hoop, dat de volgende regelen een steentje zullen bijdragen tot verhooging van de sa menwerking tusschen infanterie en cavalerie in voor- of achter hoede, dan wel bij de voorposten. Deze samenwerking vereischt echter beoefening en het zou daarom toejuiching verdienen, in dien compagnies- en eskadronscommandanten elkander, meer dan tot dusverre het geval was, in dit opzicht de hand reik ten. Ik meen wel in staat te zijn om de reden aan te geven voor de betrekkelijk geringe animo, die er voor het gezamenlijk oefenen bestaat. Het is de angst voor „algemeene denkbeel den" en „bijzondere oorlogstoestanden", die nu eenmaal altijd aan elke gecombineerde oefening, ook aan de kleinste, ten grond slag schijnen te moeten liggen; het is de vrees voor het oordeel der hoogere chefs, die de oefening zouden willen meemaken. M. i. is deze vrees ongegrond. De beoefening van de boven bedoelde détails behoeft in het geheel niet zwaarwichtig voor bereid te wordeD; vandaag: „oefening in het marcheeren van een voorhoede"; morgen: „oefening in het innemen van een voorposten opstelling"; ziedaar alles. En de hoogere chefs laten deze, ik zou ze bijna noemen „kameraadschappelijke", oefenin gen kalm hun gang gaan, overtuigd als ze zijn van het groote nut, dat ze voor de ontwikkeling van'zelfstandigheid en initiatief zullen afwerpen. Alvorens verder te gaan, zullen we eerst trachten vast te stellen, onder welke omstandigheden en in hoe groote mate cavalerie aan de veiligheidstroepen wordt toegevoegd; punt 53 (1) van ons velddienstvoorschrift geeft wel een algemeenen regel, doch ik vermeen en velen met mij dat de uitzonde ringen op dien regel te talrijk zijn, dan dat hij zóó positief mocht gesteld worden. De bedoelde regel luidt: „De taak van de bij eenig troependeel ingedeelde cavalerie is in cle eerste plaats de rechtstreeksche beveiliging van dat troependeel." 778

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 24