Het gebruik van onze Cav. b/d veiligheidstroepen. [Aug. 1913. met de rechterpatr., die méldt, waar de vijand, patrouille zich bevindt en de sterkte ongeveer opgeeft; deze wordt opgezocht, teruggeworpen en door de rechterpatr. nagezet, echter niet verder dan bij Gedoeng Tandjoeng Oost, waar zij den P. Ct. moet inwachten. Deze gaat na het wegzenden van de rechterpatrouille (achter den vijand aan) langzaam in de terreinstrook tusschen Tji-Liwoeng en grooten weg in Z. richting vooruit, waarbij de 3 wegen, die in Z. richting loo- pen, worden afgezocht, teneinde te beletten, dat de vijande lijke patrouille, die zich misschien van de vervolgende rechter patr. heeft weten los te maken, wederom in N. richting opdringt. Als van den vijand, na aankomst bij Gedoeng Tandjoeng, niets meer is bespeurd, gaat het gros over kng. Tengah 3 naar den marschweg terug en bericht den voorhoedecomdt. het gebeurde. In dien tusschentijd is echter op den marschweg het tioeede in cident voorgevallen. Daar is ter hoogte van Makasar 2 de spits en de andere op den grooten weg achtergebleven cavalerie- afdeeling geattakeerd door vrij sterke vijandelijke cavalerie; de spits heeft steun gezocht bij hare infanterie, die de vijandelijke cavalerie met eenige schoten tot staan bracht. In galop teruggereden en gevolgd (op eerbiedigen afstand) door de linkerpatrouille, is zij bij pi. 13 in O richting van den weg afgeslagen. Dit wordt den voorhoedecommandant gemeld en deze, terecht van meening zijnde, dat de vijande lijke cavalerie over Tjipinang 2 en Tjipinang Oedik naar den grooten weg zal trachten om te buigen, teneinde de colonne te verkennen, zendt patrouilles van den voortroep naar Lh. Tjilili- tan besar en op het paardepad, dat van daar in N. richting loopt, teneinde als staande flankpatrouilles dit voornemen te verijdelen. Derde incident. Als de spits voorbij pl. 17 bij hoogtepunt 60 het open terrein wil oversteken, wordt zij vanuit den kof fietuin ten N. van Lh. Tjiboeboer beschoten, wat haar één man kost. Zij had gelegenheid waar te nemen, dat de rand door vijandelijke infanterie was bezet. De Pel. Comdt, naar voren geschoten, neemt van hoogtepunt 60 door zijn kijker 793

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 39