Aug. 1913.] Vooruitgeschoven posten en stellingen. den veldvuurmond en ook niet den afstand, waarop het ar tillerievuur reeds kan dwingen tot hel aannemen van de geopende orde (6000 M.), doch meer speciaal den afstand tus- schen 2500 en 4000 M., waarop de artilleriewerking voldoende hevig is, om niet alleen het vooruitgeschoven punt onder vuur te nemen, doch ook het onmiddellijk daarvóór gelegen terrein, zoodat het terugtrekken van de bezetting op het gewenschte oogenblik vergemakkelijkt en het bezetten van de verlaten stelling door den vijand onmogelijk gemaakt, of bemoeilijkt kan worden. En waar we dus een scherp onderscheid hebben gemaakt in verband met den afstand vóór de stelling, daar zouden we ook een onderscheid in naam. wenschen. Beneden bovenbedoelde grens van 2500 a 4000 M. vormen de vooruitgeschoven bezette punten, onderdeelen van de verdedi gende stelling, terwijl boven die grens, meer sprake moet zijn van afzonderlijke stellingen. In het eerste geval komt ons de naam vooruitgeschoven posten het meest gewenscht voor, in het laatste geval, die van vooruitgeschoven stellingen of kortweg vóórstellingen. Be laatste kunnen dan, waar noodig, ieder voor zich weer vooruitgeschoven posten in zich opnemen. De hiervoren bedoelde verdeeling naar den afstand vóór de verdedigende stelling is niet willekeurig; integendeel, het zal gewoonlijk een zeer groot verschil geven, wanneer al dan niet op ondersteuning met vuur uit de eigenlijke stelling gerekend kan worden, m. a. w. of de verdediging der vooruit geschoven posten en stellingen niet of wel geheel zelfstandig za.1 moeten geschieden. Het is dan ook minder juist om, zooals gewoonlijk geschiedt, de nadeelen, die aan vooruitgeschoven posten en stellingen kleven, te generaliseeren. Het nadeel bijv. van het vuur uit de hoofdstelling te bemoeilijken geldt niet voor stellingen buiten het vuurbereik der eigenlijke verdedi gende stelling. Omgekeerd is het gevaar, om partieel verslagen te worden bij vooruitgeschoven stellingen buiten het vuur bereik uit de eigenlijke stelling, veel grooter dan bij vooruit geschoven posten binnen de werkzame vuuruitwerking daaruit. 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 44