Vooruitgeschoven posten en stellingen. [Aug. 1913. En het zou dan ook zeer goed mogelijk kunnen zijn, dat men zich rekende bijv. onder de voorstanders van wat wij boven begrepen onder vooruitgeschoven postenen tegelijkertijd onder de tegenstanders van vooruitgeschoven stellingen. Het komt ons daarom niet onwenschelijk voor beide begrip pen hieronder afgescheiden van elkander te behandelen. Vooruitgeschoven stellingen (Doorstellingen). Zooals reeds opgemerkt werd, geldt het in de G-. H. genoemde bezwaar, van het vuur uit de hoofdstelling te bemoeilijken, hierbij niet. Het andere bezwaar, nl., het gevaar voor een partieele nederlaag, weegt bij de toepassing van een vooruit geschoven stelling daarentegen des te zwaardei. Hoegiooter de afstand, hoe grooter ook dat gevaar. Nog steeds is Napoleon's kernspreuk „se réunir pour bat- tre" onaantastbaar gebleven en de voordeelen aan vóórstel lingen verbonden moeten dus wel zeer groot zijn, om door het gebruik daarvan, willens en wetens af te wijken van de grondstelling van onzen grootsten leermeester. De voorstanders van vóórstellingen noemen nu als hoofd voordeel de misleiding van den aanvaller. Zij verwachten dat deze door de aanwezigheid van eene vóórstelling op een dwaalspoor gebracht zal worden en haar zal aanzien voor de hoofdstelling. Zij baseeren die verwachting op het feit, dat de verkenningsorganen in den tegenwoordigen oorlog maar al te dikwijls in gebreke zullen blijven. Dit laatste valt niet te ontkennen; de jongste krijgsgeschie denis is daar, om dit te bewijzen. Maar, de laatste manoeu vres hebben ook op den voorgrond gesteld, dat „het oog in de lucht", dat in een modernen oorlog zeker niet zal ont breken, belangrijk kan tegemoetkomen aan de tekortkomin gen der andere verkenningsorganen. In ieder geval achten wij dit voordeel, niet zoo ovei- wegend, om terwille daarvan gevaar te loopen, om partieel geslagen te worden. 799

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 45